Днешният ден е свързан с едно от най-големите открития на науката. На 21 ноември 1905 година френското списание "Annalen der Physik" публикува първите научни разработки и приложения на равенството на масата и енергията, известни повече като синтезираната от Алберт Айнщайн формула - E=mc².

Това се смята и за неговата „чудодейна“ година (Annus Mirabilis) и макар той да не е първият, който предлага уравнение за еквивалентност между енергия и маса, той е първият, който предлага тази връзка като всеобщ принцип. 

Простият на пръв поглед принцип, синтезиран от Айнщайн, се оказва основа на голяма част от най-важните революционни скокове в науката.

Благодарение на труда му Ърнест Ръдърфорд успява да стабилизира разпада на ядрото на атома. Стивън Хокинг пък показва в своите изследвания, че черните дупки имат топлинно излъчване. 

Теоретически е възможно да се хвърли маса в една малка черна дупка и да се използва излъчването за захранване на електрическа централа. Самият Хокинг приживе често е отличавал труда на Алберт Айнщайн върху формулата за равенството на масата и енергията като основен двигател на модерната наука и астрономия.