Днес е Денят на бащата, на трапезата трябва да има...
Честит празник на най-силната фигура в нашия живот
И макар все още да няма силно изразена традиция за празнуването му, на този ден отдаваме почит на бащинството и родителските грижи, а добрите татковци получават подаръци от децата си.
С внимание се обграждат и бъдещите бащи.
В повечето страни Денят на бащата е светски празник. Той съществува навсякъде по света, но се отбелязва на различни дати и по различен начин.
Според католическата традиция празникът се чества на деня на свети Йосиф - 19 март, у нас православната църква е избрала същия повод - на 26 декември, но в повечето страни денят на бащата е светски празник и не съвпада с религиозния.
Според нашите традиции на този ден на трапезата се слагат месни ястия, ракия и вино.
Според Библията Свети Йосиф е от царски род, но живеел като дърводелец и в добродетелна бедност. След като останал вдовец, на 80 години, на него му била поверена честта на младата Мария – бъдещата майка на Спасителя.
Те не са имали плътски отношения и брак в пълния смисъл на думата, но той бил призван да я пази и защитава в нейната свещена мисия – чрез непорочно зачатие да роди Иисус. Йосиф бил подиграван, че е на преклонна възраст, а младата му жена е родила, но той устоял, защото Божията воля му давала сили.
Йосиф живял до 110 години в праведен живот и честен труд. Бил добър земен баща на Спасителя и такъв завет оставя празникът на Свети Йосиф – Денят на бащата.
Обикновено се отбелязва през третата неделя от юни. Традицията за неговото празнуване идва от САЩ, където дъщерята на ветеран от Гражданската война, който сам отглежда шестте си деца, иска да почете неговите усилия и всеотдайност.
На 19 юни 1910 г. тя организира празник в негова чест в град Спокейн, но инициативата ѝ бавно набира последователи.
Президентът Калвин Кулидж препоръчва празника за национален през 1924 г. Денят е признат официално едва през 1972-ра, когато на власт в Белия дом е Ричард Никсън.
Последвайте ни
1 Коментара: