Преди 16 години Българската армия се сдобива с един от символите си
Воинският химн „Велик е нашият войник” е композиран през 1916 г. край Охридското езеро от Михаил Шекерджиев, редник в 23-и полк на Осма пехотна тунджанска дивизия. Текстът е на военния кореспондент подпоручик Константин Георгиев. По политически причини през различните исторически периоди оригиналният текст се преработва. Особено драстични промени текстът търпи след 9 септември 1944 г.
Историята с официализирането на песента започва на 11 август 2000 г. Тогава популярната сред армейските среди общественичка Радка Чирпанлиева - съпруга и майка на офицер, пише писмо от Варна до министъра на отбраната. Поводът е тържество на ВМС. „Беше тъжно, отбелязва тя, дори обидно, че на него не прозвуча нито един стих, нито една песен за армията, а беше празник на Военния флот”. И допълва: „Помислих се, че ако нашата армия имаше свой химн, поне той задължително трябваше да се изпълни след националния”.
Нейното предложение е изборът да се направи между военните маршове „Велик е нашият войник”, „Един завет” и „Песен за цар Симеон” („Край Босфора”). Лично тя акцентира върху „Край Босфора”, като има предвид, че през 2000 г. се честват 150 години от рождението на Иван Вазов. Не получава отговор.
На 15 април 2001 г. тя пише второ писмо по същия повод, но този път до началника на Генералния щаб на Българската армия ген. Михо Михов. „Не е ли време най-после Българската армия да има свой химн? Много Ви моля, помислете”, пише жената. Месец по-късно на първа страница на в. „Българска армия” с големи зелени букви бе написано: „Велик е нашият войник” ще бъде химн на Българската армия”.
Източник: "Марица"
Последвайте ни
0 Коментара: