Голям скандал! Манипулирали оценката на ЕВН преди продажбата
Според експертиза по процеса срещу Прокопиев, Дянков и Трайков
Оценката на акциите на ЕВН преди продажбата им е манипулирана с неправилно използване на определен коефициент – т.нар. „коефициент бета“, пише "Монитор".
Това става ясно от финансово-икономическа експертиза, която бе представена в спецсъда по делото за продажбата на 33% от „ЕВН България Електроразпределение“ АД – сделка, която според прокуратурата е ощетила хазната с близо 21 млн. лв.
Подсъдими по делото са разградският бизнесмен Иво Прокопиев, бившите министри на финансите и на енергетиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков, и трима от фирмата на Прокопиев „Булброкърс“ - управителя Радослав Рачев и акционерите Петър Василев и Любомир Евстатиев.
Дянков и Трайков са обвинени за продажбата на държавния дял в ЕВН на занижени цени, а Прокопиев – за подбудителство да бъде разпоредено на шефа на Агенцията за приватизация да възложи оценката и продажбата на последните държавни 33% в ЕВН на консултантската фирма „Булброкърс“.
В нарушение на Закона за приватизация „Булброкърс“ е участвал като довереник и посредник както от страна на държавата в лицето на Агенцията за приватизация, така и от страна на мажоритарния собственик ЕВН Австрия. Парите от продажбата пък отишли вместо в Сребърния фонд, в специално създадената Държавна консолидационна компания и така според прокуратурата били ощетени българските пенсионери.
Експертизата, представена днес пред съда, показва механизма на изчисляване на стойността на акциите. „Установено е отклонение в бета коефициента, това се отразява на стойността на акциите, която се понижава. Тоест коефициентът бета не е използван правилно, което е довело до занижението на цените на акциите“, обясни пред съда вещото лице, което я е изготвило - Маргарита Попова, като пред „Монитор“ обяснила:
„Не са направили една корекция на дълг-собственост и от това идва намаляването на стойността на акциите, а тази корекция в този случай е била задължителна“. Защитата на подсъдимите засипа експерта с въпроси какви методи е използвал за оценка на акциите на ЕВН и същите ли са като на оценителя „Инженеринг сервиз“. „Формулата е една и съща, тъй като тя се използва в оценителската практика в България.
При оценката на акциите от „Инженеринг сервиз“ стандартите са спазвани, но използването на бета коефициента не е правилно“, бе категорична Попова. Съдът предяви на експерта анализа, направен от „Инженеринг сервиз“, за да го коментира.
При разглеждане на папката по делото вещото лице отбеляза, че в нея са поставени само страниците със заключението на оценителя, а липсват тези с таблиците с цифри.
Съдът назначи допълнителна икономическа експертиза, в която вещото лице Попова да представи числовия израз на своите изчисления, направени по съответните формули, и да посочи разликата с изчисленията, направени в оценката на „Инженеринг сервиз“. Тя ще бъде разгледана в съда в началото на декември.
Последвайте ни
7 Коментара: