Съдия Анатоли Бобоков призна за виновен Станимир Рагевски по случая с крадените автомобили - Нисан и Инфинити, през 2015/2016 г., пише "Флагман". 

Той определи общо наказание за вещно укривателство и фалшифициране на документи за 58-годишния бизнесмен от срок за 7 години, което да бъде изтърпяно при строг режим. Освен това Рагевски ще плати и парична глоба от 7,500 лв. 

Съучастникът му - Христо Желязков, също е признат за виновен. Районният съдия определи за него наказание от срок  за 3,5 години и парична глоба от 6 хил. лв. Желязков има условна присъда от предишно престъпление, за което ще лежи още 9 месеца. 

Припомняме, че жестокият убиец Станимир Рагевски, който само допреди година се славеше като почтен бизнесмен и приятелят му, с който се познавали от 25 години - Христо Желязков от кв. Сарафово са обвинени във вещно укривателство и фалшифициране на документи на луксозни автомобили.

Те са използвали добре смазаната схема с т. нар. "коли-близнаци". Пренабивали номерата на рамата и изготвяли фалшиви документи за собственост на откраднати у нас автомобили, като използвали данни на съществуващи идентични коли в чужбина. Впоследствие регистрирали колите в КАТ с чуждестранни регистрационни табели, уж че са внесени.

Част от крадените коли били регистрирани на фирми на Рагевски. След което превозните средства били готови за продажба по автопарковете у нас. Едно от тези МПС-та - джип Нисан до последно е било управлявано от съпругата на Рагевски - Елена.

Станимир Рагевски и този път не призна вината си. Твърди, че никога не е знаел, че автомобилите са предмет на престъпна дейност. Сред разпитаните на първото заседание бе едно легендарно име от бургаския ъндърграунд - Филип Фратев. Той бил управлявал джипа "Инфинити" с пренабити номера, регистриран на името на фирмата на Рагевски.

Тогава Фратев обясни, че първо взел колата, за да я продава, но после много му харесала и решил да я задържи за себе си. Точно тогава дошла полицията и конфискувала джипката.

Ролята на Христо Желязков била идентична. При него джипът бил, защото искал да помогне на приятеля си да я продаде. 

В съдебната зала стана ясно, че по случая са използвани СРС-та, в които се чувало, че "този автомобил няма хващане". Според защитата обаче думата не е "хващане", а "плащане", защото превозното средство било много скъпо и дълго време седяло на пазара, заради исканата висока цена. Според събраните доказателства, Рагевски и Желязков наричали Инфинитито с кодираното име "Сивушко". 

Относно намерениете в дома на Желязков залена карта на автомобила, документи и печати, адвокатът му обясни, че те са подхвърлени, тъй като Христо живеел в този имот едва от 1 седмица и при първоначалното претърсване такива документи не били открити. 

Синът на Станимир Рагевски - Даниел, сам е поискал да стане защитник на баща си, но на нито едно от заседанията не е присъствал по неясни причини. Предвид тежките престъпления, за които е обвинен Рагевски, свижданията в затвора стават изключително трудни. Не е изключено синът му да е използвал тази вратичка, за да има по-лесен достъп до родителя си. Като негов адвокат, МВР няма право и да го разпитва във връзка с престъпленията на баща му.

Присъдата на Районния съд подлежи на обжалване в 15-дневен срок. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ