Гоцеделчевският депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев бе осъден на 2 години условно и лишен за 3 години от шофьорска книжка заради пътен инцидент със загинал пешеходец. Присъдата постанови състав на Окръжен съд - Благоевград, председателстван от Атанас Маскръчки, съобщава struma.bg

Народният представител бе признат за виновен, че по непредпазливост на 27 ноември 2014 г. на пътя за село Копривлен е блъснал с джипа си „Хюндай“ Иван Жбантов, който с двамата си братя разговарял със спрял на пътя багерист. След инцидента Димитър Гамишев веднага помогнал да бъде откаран в болница пострадалият, който след това е транспортиран за лечение в „Пирогов“, където починал след около месец.
 
По искане на главния прокурор бе свален депутатският имунитет на Димитър Гамишев, за да се гледа делото. В хода на наказателния процес бяха разпитани свидетели и приети две автотехнически експертизи. Заради противоречия между единичната и тройната експертиза по отношение на скоростта на автомобила бе допуснато арбитражно заключение от вещото лице проф. Карапетков. Според неговите изчисления шофьорът на джипа „Хюндай“ е карал със скорост около 63 км/час и когато видял хора на пътното платно, натиснал аварийно спирачки и завил волана наляво. Единият от тях – Атанас Жбантов, успял да се спаси, но брат му Иван е бил ударен.
 
Вещото лице е приело, че ударната сила е била напред и надясно, на около 10 20 см от осовата линия в дясната лента. Водачът е реагирал със закъснение от 1 секунда, автомобилът се е движел върху почистен асфалт, не е загубил устойчивост и не попада в така наречената „опасна зона“. За да онагледи механизма на пътнотранспортния инцидент, вещото лице изготвило компютърна симулация.
 
След подробните му обяснения в съдебна зала последваха серия от въпроси от страна на защитата за това, че експертът не е ходил на местопроизшествието и не е правил оглед на автомобила, а е изготвил заключението си въз основа на материали от досъдебното производство –  полицейски протоколи, снимки, разпити на свидетели. Оказа се, че от самото произшествие няма протокол, тъй като до идването на полицаите пострадалият е вдигнат и откаран в болница.
 
Адвокат Мария Михайлова поиска експертизата да не се приема, тъй като е непълна, а вещото лице е работило избирателно – без да вземе предвид наличието на багер и зацапването на дясната лента за движение, без да отчете големината на парчетата от автомобила, които са изпаднали при сблъсъка, а изчислението на удара не кореспондирало с движението на пешеходците.
Всичко това било в ущърб на подсъдимия, поради което защитата поиска нова тройна експертиза, но прокурор Ирина Аспарухова и адвокат Пенко Ненов, представляващ гражданските ищци, не се съгласиха.
 
Съдебният състав, председателстван от Атанас Маскръчки, прие експертизата на проф. Карапетков и отказа да назначи нова, след което не уважи новите доказателствени искания на защитата – да се провери дали ПТП-то е станало в населено място и кой е собственик на пътя – общината или държавата.
 
Присъдата ще бъде обжалвана пред Софийски апелативен съд. В хода на делото наследниците на Иван Жбантов не са предявили иск за обезщетение, тъй като предпочитат да заведат гражданско дело след приключване на наказателния процес.