По-тежки наказания за насилниците и премахване на възможността да се измъкнат с пробация предвиждат промени в два закона, внесени в понеделник от депутатите от ДПС, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

Измененията са в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашно насилие, а поводът за тях е зверството срещу 18-годишната Дебора Михайлова от Стара Загора, която беше обезобразена с десетки порязвания от макетен нож и остригана с машинка до голо от 26-годишния си бивш приятел Георги Николаев. 

В резултат на садистичната „наказателна акция“ девойката има 400 шева по главата и тялото и е в тежко физическо и психическо състояние. В същото време самият нападател беше пуснат на свобода от второинстанционния съд в Стара Загора с мотива, че медицинската експертиза е категоризирала щетите като „лека телесна повреда“. 

Случилото се предизвика остра обществена реакция, вълна на протести с искания за възмездие срещу насилниците и справедливост за жертвите им и доведе и до оставка на зам.-окръжния прокурор на Стара Загора и лекаря, направил медицинската експертиза. В същото време показа и поредните празнини в законодателството, които внесените сега промени целят да преодолеят. 

Така единият законопроект за промени е в Наказателния кодекс, като с него се завишават наказанията за причиняване на средна и лека телесна повреда. Според предложеното изменение нанасянето на средна телесна повреда вече ще се наказва с до 8 години затвор, а не както е в момента – до 6 години зад решетките.

Леката телесна повреда също ще се наказва оттук насетне само със затвор. Към момента, в настоящия НК, е предвидено наказание за нанасянето на такава от пробация или лишаване от свобода до 6 месеца. С предлаганите променивъзможността за пробация отпада, а санкцията да е до 2 години зад решетките.

Предлаганото изменение в Закона за защита от домашното насилие пък разширява кръга от лица, които ще могат да се ползват от закрилата му, като текстовете вече ще се отнасят и до жертви на насилници, с които са били в интимни отношения, но без да са живели заедно. Именно такъв е случаят със зверското посегателство срещу Дебора.

Досега законът предвиждаше закрила в случай на насилие от съпрузи или от партньори при фактическо семейно съжителство. Въвежда се и още едно изменение – защита ще може да търси и всяко лице, „което е роднина по права или по съребрена линия до четвърта степен включително, на лицето, с което се намира или е било в интимна връзка“.

„През последните дни българското общество за пореден път бе скандализирано от нечовешко и грубо, извършено с особена жестокост насилие върху личността на млада жена, обезобразена по жесток начин от брутален садист. Последните години посегателства като това зачестиха и се отличават със своята грубост, жестокост и садизъм. Наред с този случай през седмицата се случиха още няколко подобни посегателства.

Водени от дълга си пред обществото да предложим промени, които да намерят адекватен отговор на тези зверства, предлагаме увеличение на наказанието за лека и средна телесна повреда. Считаме, че по този начин ще се създадат необходимите предпоставки и законодателство за налагане на по-сурови наказания с цел постигане на генералната претенция на закона“, мотивират предлаганите изменения вносителите им.

Те са подписани от 8 представители на трите групи – Бойко Борисов, Десислава Атанасова и Деница Сачева от ГЕРБ, Кирил Петков и Надежда Йорданова от ПП-ДБ и Делян Пеевски, Хамид Хамид и Ертен Анисова от ДПС. Само ден преди измененията единият от вносителите –

Делян Пеевски сезира Инспектората на ВСС

С искане да се извърши цялостна и задълбочена проверка на действията на съдебния състав, гледал мярката за неотклонение срещу насилника на Дебора – 26-годишния Георги Николаев. На брифинг в понеделник, докладчикът по делото – съдия Татяна Гьонева Коева и председателят на състава Тоньо Тонев оправдаха решението си да пуснат човека, обезобразил 18-годишното момиче с представената медицинска експертиза, която определила нанесените щети като „леки“.

Депутатът от ДПС обаче подчерта, че „действията на конкретни магистрати – при положение, че жертвата на престъплението е обезобразена и е в критично състояние пораждат изключително много въпроси, включително относно основанията на съда за квалификацията на извършеното деяние като лека телесна повреда“.

Той бе категоричен, че е абсолютно недопустимо подобно зверство да се случва в цивилизована европейска държава и настоя за цялостна и задълбочена проверка на действията на съдебния състав. Както и в случай, че тя установи извършени нарушения, Инспекторатът към ВСС да изпълни законовите си правомощия и до потърси отговорност от нарушителите.

Самият Пеевски сезира Инспектората, след като в продължение на дни контролното звено така и не се самосезира въпреки разкритията и на роднините на жертвата, и на медиите за юридическите безумия около случая.

Всъщност това далеч не е първият път, в който се повдига въпросът за правомощията и степента на контрол, оказван от Инспектората на ВСС.

Той е бил обсъждан през годините множество пъти, като се е стигало до спорове дали изобщо звеното може да оказва ефективен контрол върху действията на магистратите заради дискусиите дали може да гледа по същество действията на съдиите и прокурорите по делата заради независимостта и функционалния им имунитет.

В резултат на това остава усещането, че звеното, което трябва да отговаря за професионалния интегритет и спазването на етичните правила и принципа на върховенство на закона от страна на магистратите, всъщност изпълнява функциите си само про форма.

Впрочем именно Пеевски бе и първият политик, който при стартирането на дебата за промените в Конституцията подчерта, че трябва да се разгледат и ролята и функциите на Инспектората на ВСС, като посочи, че не може фокусът да е само върху прокуратурата и главния прокурор и макар те наистина да трябва да бъдат реформирани, то същото трябва да се направи и при останалите звена от съдебната система. За да спре усещането сред българските граждани за беззаконие и липса на контрол и да се възстанови върховенството на закона.

Реално предлаганите в момента промени в НК и Закона за защита от домашно насилие, чийто предни кръпки всъщност току що бяха обнародвани в Държавен вестник, са стъпка в правилната посока, но не и крайното решение.

Защото, докато не се подобри и контролът над законността и спазването на нормативната уредба на държавата от страна на всички – в това число и на магистратите, усещането за беззаконие ще продължи да битува. А това не става само с шевове по настоящото законодателство, а с всеобхватна реформа.

Парламентът прекъсва ваканцията, гледа измененията на извънредно заседание

Зверството срещу 18-годишната Дебора и общественото недоволство срещу зачестилите подобни посегателства и действията на магистратите, пуснали насилника на свобода, най-вероятно ще доведат до прекъсване на парламентарната ваканция.

Очаква се правната комисия към НС да обсъди внесените днес проекти за промени в НК и Закона за защита от домашно насилие на извънредно заседание в четвъртък, а след това те да бъдат дискутирани и на извънредно заседание на Народното събрание в понеделник.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук