Окръжна прокуратура-Пловдив внесе обвинителен акт спрямо 63-годишната т. нар. "Черна вдовица" Бойка Янушева и 42-годишният ливанец Слейман Хамед.

БЛИЦ припомня, че през април тази година Черната вдовица бе арестувана за пране на пари. Малко след това пък се появиха шокиращи разкрития за мръсните схеми на Бойка Янушева.

Ето в какво са обвинени сега Черната вдовица и ливанецът:

Те са предадени на съд за това, че на 14.04.2021 г. в гр. Пловдив, в съучастие, като помагачи на извършителите, чрез предоставяне на достъп до банкова сметка, са улеснили извършването на 107 финансови операции с имущество – пари на стойност 1 617 844 евро, с левова равностойност 3 164 228 лева, съгласно фиксинга на БНБ.

Парите са били наредени към банкова сметка в Китай, като 17 финансови операции са били успешни, а останалите 90 са били блокирани. Престъплението е квалифицирано като изпиране на пари по чл. 253 ал. 4 вр. ал.3 т. 2 вр. ал. 1 вр. чл. 20 ал. 4 вр. ал. 1 от Наказателния кодекс.

По делото е установено, че С.Х. предложил на Б.Я. да съдействат на лица, които живеят в чужбина, да укриват и „изпират“ незаконно придобити финансови средства чрез извършването на банкови операции с тях. Двамата щели да получат процент от всяка „изпрана“ сума. Те разпределили функциите си. 

Б. Я. трябвало да осигурява хора, на чието име да бъдат регистрирани търговски дружества със седалище и адрес на управление в България. Такива били създадени на лица от Първомай и Пловдив.

Имената на фирмите били посочени от извършителите, като те наподобявали огледално действително съществуващи и реално работещи такива. На новооткритите дружество трябвало да бъдат разкрити банкови сметки и активирано онлайн банкиране.

След това потребителското име и паролата следвало да бъдат получени от обвиняемата Б.Я. и предадени на обвиняемия С.Х. Той от своя страна ги предоставял на извършителите, които живеели в чужбина.

Впоследствие по сметките на дружествата следвало да постъпват значителни суми в чуждестранна валута, което е ставало чрез компютърни измами. Чрез онлайн банкирането към сметките трябвало да се направят финансови операции от извършителите. Това е ставало чрез нареждане на пари към сметки извън територията на България с цел изпирането им.

По описания механизъм на 14 април 2021 г. по сметката на едно от дружествата постъпила горепосочената сума и с парите били извършени 107-те финансови операции с цел прикриването на произхода на средствата и попадането им при извършителите.

Б.Я. и С.Х. са с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“. За престъплението, в което са обвинени, законът предвижда наказание от 3 до 12 години лишаване от свобода и глоба от 20 000 до 200 000 лева.

Предстои Окръжен съд-Пловдив да насрочи разпоредително заседания по делото.   
10 декември 2021 г.

Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ