Българи с уникален пробив в медицината! Откриха как да поправят ДНК, ракът и други страшни болести ще останат в историята
„В една клетка над 10 000 повреди стават за 24 часа. Като имате предвид, че имате 1 милиард клетки, може да си представите, колко в момента стотици хиляди комплекси действат и се борят вашата ДНК да остане да е чиста от мутации”, обяснява доц. Стойно Стойнев от Института по молекулярна биология към БАН.
В хиляди лаборатории по света учените изследват механизмите на ДНК, които ако се повредят, може да доведат до раково заболяване. Но българските учени правят крачка напред.
„Това, което ние успяхме да направим, което другите не са е, че успяхме стотиците белтъци, които поправят ДНК, ние успяхме да изберем 70 от тях и да разберем в каква последователност успяват да дойдат до мястото, което трябва да се поправи”, добави доц. Стойно Стойнев от Института по молекулярна биология към БАН.
„Досега нямаше такова проучване, което да показва кога точно, кой работи, на какъв етап се включва, а това е изключително важно, защото могат да се видят групи на едни такива бързо действащи белтъци на поправка и по-забавено действащи”, обясни доц. Марина Велева, зам.-директор на Института по молекулярна биология към БАН.
Вследствие на откритието, учените могат да събират повече информация за действието на антираковите лекарства - как те повлияват, доколко са ефективни. „Да се персонализира процесът, защото ракът не е едно заболяване, те са хиляди видове рак и те са напълно различни заболявания”, коментира доц. Стойно Стойнев от Института по молекулярна биология към БАН.
Евентуално откритията могат да помогнат за изследването и лечението и на други болести.
„Всички заболявания, които се случват в организма, имат някаква генетична основа, като изключим може би травмата, всичко останало се дължи на грешки в ДНК”, коментира Теодора Дянкова, докторант.
По данни на Световната здравна организация само през 2015 г. близо 9 милиона души по света са умрели от рак. След болестите на сърцето, това е втората водеща причина за смъртност в глобален мащаб.
Последвайте ни
0 Коментара: