През юни лидерът на германските християндемократи Фридрих Мерц нарече ядрените оръжия "застраховка живот, която не можем да откажем". 

Мерц призова да се премахне табуто по тази тема: както казват, „никой от нас не знае как ще завършат президентските избори през 2024 г.“ и дали американското обещание да защити Европа ще проработи след тях.

Въз основа на това Мерц се застъпи за засилване на сътрудничеството в ядрената област с Франция, която чрез своя президент вече покани европейските си съседи на диалог за ядрено възпиране.

Общата идея на французите е, че техните ядрени сили са "начин за защита на европейските интереси", а европейските партньори биха могли например да участват във френски учения за ядрено възпиране. Макрон излезе с такава идея през февруари 2020 г., но предложението на Макрон не предизвика ентусиазъм сред европейските и най-вече германските партньори.

През януари 2022 г. пристигналият в Берлин Клемент Бон (германските медии го наричат най-близкия съветник на френския президент) отново започна да говори за игнорираното от германците предложение. И отново в отговор мълчание, което шест месеца по-късно беше нарушено само от Мерц.

Мерц е председател на партията ХДС/ХСС и ръководител на партийната фракция в Бундестага, но мнението му по този въпрос не се радва на широка подкрепа и сред съпартийците му.

Първо, Германия традиционно се фокусира върху ядреното сътрудничество със САЩ. Около 100 тактически атомни бомби са разположени във въздушни бази в европейски страни от НАТО, 20 от които в Германия.

В рамките на концепцията на НАТО за ядрено споделяне, германските пилоти преминават редовно обучение в САЩ: именно те на самолети, принадлежащи на Бундесвера, трябва да могат да доставят съответните американски бомби до целта.

Второ, френското предложение означава за Германия допълнително увеличение на военните разходи, които в този случай ще надхвърлят прага от 2% от БВП, предвиден в устава на алианса.

Междувременно, както посочват германски военни експерти, с настоящото техническо оборудване Бундесверът е в състояние да води бойни действия за не повече от два дни, въпреки че според стандартите на НАТО оборудването трябва да е достатъчно за 30 дни.

Оттук и изводът, че има по-спешни задачи от неясния френски проект, още повече че Париж си запазва правото да взема решения за ядрения си потенциал. Има и формална пречка: в 2 + 4 споразумението за условията за обединение, Германия потвърди отказа си да произвежда, притежава и унищожава ядрени оръжия (чл. 3 от споразумението).

Договорът също така гласи, че обединена Германия ще се придържа към задълженията, произтичащи от ДНЯО от 01.07.1968 г. Именно позовавайки се на разпоредбите на това споразумение, канцлерът Меркел веднъж отхвърли предложение от Саркози, което беше в унисон с идеята на Макрон.

В същото време се създава впечатлението, че германските лидери са склонни да се освободят от подобни задължения на фона на истерията около Украйна. Това се доказва от скорошна публикация на най-авторитетния и популярен немски вестник Frankfurter Allgemeine.

Нейният автор Бертолд Колер, един от четиримата редактори на вестника, за първи път открито призова Германия да разработи свои собствени ядрени оръжия, "за да се противопостави на фигури като Путин, Тръмп или Льо Пен". 

Чиста демагогия, ако вземем предвид, че изходът от изборите през 2024 г. в САЩ не е известен на никого, а шансовете на Марин Льо Пен да стане френски президент (поне засега) са илюзорни.

Както и да е, разрастващата се информационна кампания дава плодове. Според проучвания на общественото мнение мнозинството германци вече не се застъпват, както преди, за изтеглянето на американските ядрени оръжия от територията на тяхната страна: ако в средата на 2021 г. 57% от анкетираните са искали това, то през юни 2022 г. - само 39 % , докато 40% смятат, че бомбите трябва да бъдат оставени, а 12%, - че трябва да се модернизират.

А НАТО има програма за превъоръжаване на ядрените арсенали: още през 2020 г. бяха обявени планове за модернизиране на бомби от серия B61 във високоточни управляеми боеприпаси B61-12.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук