Илон Мъск каза, че в бъдеще хората може да загубят смисъла на живота си поради напредъка в областта на изкуствения интелект и роботиката.

Според него технологиите постепенно ще премахнат нуждата от човешки труд, което ще постави нов въпрос пред човечеството: как да намери смисъл в свят, в който AI може да изпълнява всяка задача по-добре от човек?

Мъск също така отбелязва, че тестът на Тюринг, който някога се смяташе за стандарт в оценката на способността на компютъра да имитира човешка реч, вече не е актуален.

Предприемачът прогнозира, че в бъдеще автономните автомобили и хуманоидните роботи могат значително да увеличат икономическия растеж и производителността, като броят на такива роботи дори може да надхвърли броя на хората.

Технологичен прогрес

Въпреки технологичният прогрес Мъск предупреждава, че това може да доведе до криза на смисъла, тъй като хората ще загубят традиционните форми на заетост, които до голяма степен определят мястото им в обществото.

Ще ви припомним, че по-рано милиардерът обяви пускането на най-мощния в света клъстер за обучение на изкуствен интелект, който е създаден от неговия стартъп xAI. Според милиардера системата ще осигури значително предимство при обучението на най-мощния AI в света до декември тази година.

Технологичният магнат по-рано заяви, че процентът на биологичния интелект „намалява всеки месец“ и „в крайна сметка процентът на биологичния интелект ще бъде по-малък от един процент.“

В бъдеще, смята Мъск, биологичният интелект ще служи само като „подкрепа или буфер за интелекта“. Милиардерът очаква, че по-голямата част от интелекта, който ще доминира на Земята, ще бъде цифров по природа.