Идеята ми за изграждането на Планетариум в София е базирана върху мой дипломен проект. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ арх. Елена Даскалова – член на Астрономическа асоциация София и автор на идейния проект за изграждането на планетариум в столицата.

„В проекта е заложено Планетариумът да бъде разположен в паркова среда с ненатрапчив обем на сградата, така че да се слива със средата. Покривите да бъдат озеленени, единствено топката на залата да се показва над терена. Да бъде като градски акцент. Проектът няма претенцията да бъде изграден точно в този вид, но е някакъв пример. В него се предвижда застроената площ на планетариума да бъде около 1 дка, разгърнатата застроена площ – около 1500-2000 кв. м. Залата ще побира 200 души. Диаметърът на купола е 25 м. Технологията вътре е комбинирана от аналогов и дигитален тип. Включена е и обсерватория, доколкото могат да се наблюдават обекти в София, тъй като има доста сериозно замърсяване на въздуха. Все пак най-ярките обекти могат да се видят“, обясни арх. Даскалова.
 



Тя уточни, че в планетариума е предвидено да има кафе-сладкарница, сувенирен магазин, астрономическа библиотека с много материали, лекционни зали, където да се провеждат курсове по астрономия за малки и големи, конферентна зала.

Арх. Даскалова уточни, че идеята за изграждането на такъв планетариум датира още отпреди 30 години. „През лятото на 2020 г. от община Овча купел са се свързали с БАН, а председателят на БАН с нас. Предложението на община Овча купел е било да включат терен за планетариум в Подробния устройствен план за бъдещия парк „Кукуряк“, който се прави в момента. Паркът се намира на ул. „Монтевидео“, в близост до Нов български университет. Там се строи и метростанция, така че мястото е доста комуникативно. Локацията е подходяща, тъй като в терените на този парк има и такива, които са собственост на БАН. Така или иначе това са изоставени терени, които не се ползват“, допълни тя.



По думите ѝ по груби сметки от 2012 г. само техническото е от порядъка на от 1,6 млн. евро до 6 млн. евро в зависимост от това какво оборудване се избере. Проектирането и строителството на сградата възлиза на около 1,8 млн. евро. „Бяхме изчислили, че планетариумът може да обслужва до 50 000 души годишно, като съответно приходите за годината са около 240 000 лв.”, добави още Елена Даскалова.