Слънцето не е изключение от нормата и най-вероятно е имало двойник. Това твърдят учените от Университета Бъркли, чието проучване потвърждава с нови доказателства теорията, че всички звезди във Вселената се формират по двойки.

Според учените всяка подобна на Слънцето звезда във Вселената се ражда в двойка с още една като нея. В някои случаи звездите дори може да са три. Такава е системата на най-близкия ни съсед - Алфа Кентавър, която е в система от 3 звезди. От години астрономите се питат как са се образували тези системи - дали по-силната гравитация на една от звездите привлича другата или са се "родили" заедно.

Учените са направили радио анализ на гигантски молекулярен облак с наскоро създадени звезди в съзвездието Персей. Те са проверени чрез математически и статистически модели, които могат да се обяснят само, ако всички наблюдавани звезди са родени по двойки. Според учените резултатите показват, че най-вероятно Слънцето действително е имало или има двойник.

Астрономите от години търсят доказателства за наличието на тази звезда, която е известна с името Nemesis ("Противник"). Една от теориите е, че именно заради нейната гравитация се е отклонил астероидът, който е ударил Земята и е унищожил динозаврите.

Съдбата на Nemesis обаче остава неясна. Според учените е малко вероятно звездата да бъде открита. Проучването им показва, че първоначално звездите се формират заедно, но с доста голямо разстояние между тях - 500 AU или 17 пъти дистанцията между Нептун и Слънцето. След това пред звездите има два варианта - ако има достатъчно силна гравитация могат да се приближат и да образуват стабилна бинарна система. Ако няма достатъчно гравитация - просто се разделят. Според учените именно това се е случило между Слънцето и Nemesis. Моделът им посочва, че Nemesis се е отделил и в момента най-вероятно е между другите звезди в нашия район на Млечния път. Да се познае коя точно звезда от всички е Nemesis обаче не е възможно.

Източник: Vesti.bg.