Стотици са кандидатите за кръстници на научноизследователския кораб, който ще плава до Антарктида. Един от малкото наши кораби в световните води, чието име ще представлява страната ни навсякъде, съобщи БНТ.

Това ще е първият военен научно-изследователски кораб, който ще премине през Гибралтарския пролив, ще плава в Световния океан и ще стигне до ледената Антарктида.

"Това досега не се е случвало въобще в историята на България, така че името ще се произнася от цял свят. Във всички пристанища, където той ще акостира. Този кораб е на България, на всички българи", заяви председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев.
Затова е и конкурсът, за да може името да бъде избрано от повече хора.

"Нашата идея е името на кораба да бъде в някаква степен с българската история, може би с българската география", каза началникът на ВВМУ "Н.Й.Вапцаров" адмирал Боян Медникаров.

"Свързано с православните канони, но името може да бъде всякакво", допълни проф. Пимпирев.

"Много държим той да се вписва в каноните на българската православна църква. Може би друго важно условие е това име да бъде лесно произнасяно и спелувано на английски език", обясни адмирал Медникаров.

Обществената поръчка за купуването на кораба е към финала си, предстои да се извърши и ремонт. Тогава ще бъде заличено и името, дадено му от руския собственик – "Искатель". Ще бъде управляван от консорциум между Висшето военоморско училище, Софийския университет и Българския антарктически институт. Корабът е произведен в Норвегия през 1984, но е минал през основен ремонт преди 7 години.

"Има много уникални характеристики, позволява да работи на практика в целия свят, има много висока автономност, мореходност и аз се надявам, че той има пълния капацитет да реши всичките тези задачи, които предявяваме към него", каза адмирал Медникаров.

"Основната му цел е научноизследователската работа в световния океан в Черно море, разбира се, но и във водите на Антарктида, и да оказва съдействие и логистична подкрепа на българската антарктическа експедиция", обясни проф. Пимпирев.

"Ще трябва да решава и задачите на учебната практика на Висшето военно морско училище, освен това той има капацитет да решава и други специфични задачи на Военноморските сили като извършване на хидрографски изследвания и други проучвания на морето", допълни адмирал Медникаров.

Корабът ще даде възможност на много учени от всички университети, институти и военно-морските сили да реализират научните си проекти. Ще постави България на ново място в световната научна карта.