Пускаме в орбита първия български телекомуникационен сателит
BALKANSAT 30B ще бъде с координати 56.02E в орбита, или над Момбаса, Кения, и ще предостави на България и Африка по-широк спектър и по-добър сигнал
Първият български телекомуникационен сателит ще бъде изстрелян в орбита. Това обяви Виктор Стефанополи, представител на фирмата БалканСат. BALKANSAT 30B ще бъде вторият български сателит в орбита, след като преди три години беше позициониран този на друг оператор - Bulgaria Sat-1.
Разликата между двата е, че телекомуникационният ще даде по-широк спектър и по-добър сигнал на България и Африка в частта на мобилните услуги, докато Bulgaria Sat-1 е телевизионен и помага за по-добрия обхват на кабелните оператори и телевизии.
BALKANSAT 30B ще бъде с координати 56.02E в орбита, или над Момбаса, Кения.
Плановете на компанията преди пандемията Covid-19 са били да изстрелят спътника през 2022 г., но предвид световната ситуация, това ще стане най-рано през 2023 г., каза пред журналисти Виктор Стефанополи.
Услугите на сателита ще могат да се използват от държавната и общинска администрация, министерства, пожарна безопасност, гражданска защита, болници. Връзката според компанията ще бъде висококачествена и сигурна, а най-голямото предимство е това, че сигналът от спътника ще бъде криптиран, така че не може да бъде проследен или подслушван.
Сателитната система ще предостави и високоскоростна широколентова връзка и за частния сектор - телекомуникационни и мрежови оператори. Сателитните системи ще имат важна роля за разширяването на комуникационното покритие в селски и трудно достижими райони в България, както и в случаи на бедствия и аварии.
Инвестицията за изпращането на сателита в орбита е изцяло частна и ще струва на компанията 350-400 млн. евро. Фирмата има лиценз и разрешение от Комисията за регулиране на съобщенията.
За първия български телевизионен сателит, припомняме, че в началото на 2020 г. обявиха, че се използват едва 14-15% от капацитета на спътника. Планът на компанията е до края на 2021 г. да бъдат заети до 65% от капацитета, а до пет години да достигнат до 85%, което е нормално натоварване за подобен клас сателит.
Последвайте ни
1 Коментара: