Наш турист успя да заснеме „брокенския призрак“, докато катери планините на родна България. Димитър Люцканов сподели, че преди този момент само е чувал за стряскащото явление и е истински късметлия, че го е срещнал на живо.

Той качи кадъра с „призрака на Брокен“ в социалните мрежи, провокирайки много въпроси какво е това нещо на снимката. Мнозина признават, че никога досега не са чували за този феномен, кръстен на планината Брокен в Германия.

Призракът на Брокен е атмосферно оптично явление, което се наблюдава, когато човек види огромна, размазана сянка на себе си, обикновено заобиколена от ореол от цветни светлини. Това явление обикновено се случва в планински райони или на високи върхове, където слънчевата светлина пада под определен ъгъл върху мъгла или облаци, разказва планинарката Румяна Христова.

Името идва от планината Брокен в Харц (Германия), където това явление е било често наблюдавано и документирано още през XVIII век.

Как се образува?

1. Сянката: Когато слънцето е зад наблюдателя, неговата сянка може да бъде прожектирана върху капките вода в мъглата или облаците пред него. Поради специфичния ъгъл на светлината, сянката изглежда изключително голяма и често е деформирана.

2. Ореолът: Този цветен кръг около сянката се дължи на дифракция и разсейване на светлината в микроскопичните водни капки в облака.

Особености

Сянката изглежда, че се движи заедно с наблюдателя, тъй като е проекция на неговото собствено тяло.

Размерът и формата на “призрака” зависят от разпределението на капките в облака и разстоянието между наблюдателя и проекционната повърхност.

Интересни факти

Призракът на Брокен често е споменаван в митове и легенди. В миналото хората са го свързвали с магически или свръхестествени явления. Планинарите и туристите в Алпите, Пиренеите и дори на Балканите често съобщават за този феномен.

Къде може да го видите?

Това явление не се ограничава до Брокен. Може да се наблюдава навсякъде, където условията са подходящи: планини, високи хълмове или дори от самолет.
Това е едно от най-впечатляващите атмосферни явления, което, въпреки че има научно обяснение, продължава да вдъхновява мистицизъм и възхищение.