Докато ентусиазираните любители на наблюдението на космически явление чакат с нетърпение тазвечершната Суперлуна, сеизмолог от Нова Зеландия се изказа изключително скептично по отношение на феномена. По думите му, най-вероятно той е отключил мощното земетресение от 7,8 по Рихтер, което удари страната вчера, съобщава RT.
Хора по целия свят чакат с нетърпение падането на нощта, за да се насладят на Суперлуната. Само тази вечер земният спътник ще се появи пред очите ни с 14 процента по-голям и 30 процента по-ярък от обикновено.
 
Според д-р Джон Ристау, който работи в Института по геология и ядрена наука в Нова Зеландия, явлението може да е отприщило опустошителното земетресение, което беше последвано от стотици силни вторични трусове. При бедствието загинаха най-малко двама души, разрушенията и щетите са големи, а част от бреговете на страната бяха залети от цунами.
 
„Като имате приливните сили от Луната, тя причинява повишено налягане върху земната кора. Това, което може да стане, потенциално, ако има разлом, който е почти на точката на разкъсването, това може да подейства като капката, която прелива чашата”, обяснява Ристау.
 
Това не е първият случай, при който около появата на суперлуна има и земетресение. Това се е случило на 18 март 2011 година, когато феноменът се появи в небето 8 дни след мощното земетресение и цунами, които удариха Япония и причиниха бедствието с атомната централа „Фукушима”.
 
Голямото земетресение в новозеландския град Крайстчърч през 2011 година също беше последвано от суперлуна.
 
„Ако има разлом, който е точно там и е на ръба да се „скъса”, всичко, което ви трябва е един мъничък тласък. Този малък тласък може да се окаже по съвпадение по същото време, когато има пълна Луна, когато приливните сили са високи”, казва Ристау като уточнява, че има предвид Кентърбърийския разлом.
 
„При натрупване на налягане той изхвърля магнитна енергия във въздуха и действа почти като светкавица, само дето идва от земята”, допълва той.
 
Сеизмологът посочва, че той и колегите му смятат, че земетресението от понеделник всъщност са две отделни явления. „Първоначалното земетресение беше около Кайкура и беше от типа „земетресение при обратен разлом” – това е, когато едната страна на земята се повдига над другата. Но после то продължи и вероятно е предизвикало второто земетресение край брега, което беше „странично приплъзване” – движение отстрани на плочите”, казва той.

Превод и редакция: БЛИЦ