Въпреки COVID-19 кризата, софтуерният сектор бележи ръст на приходите от 10% през тази година при 5,5% спад на БВП на страната, показват данните на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).

Спрямо предходната година ръстът на приходите е по-малък /18,4% през 2019 г. спрямо 2018 г./, но все пак е сериозен на фона на тежките икономически последствия от световната пандемия.

Очакванията са за устойчив двуцифрен ръст за всяка една от следващите години до 2024 г. (14-19%), което прави българския софтуерен сектор един от най-бързо растящите в страната, коментира Димитър Ганев, съдружник в софтуерната компания “E-CARD“, която е в топ 50 на Европа.  

Оперативните приходи на софтуерния сектор като процент от БВП отбелязват 3,3% през 2019 г., а през 2020 г. се очаква да достигнат до 3,8%. По прогнози на БАСКОМ през 2024 г. се очаква този дял да се увеличи почти двойно спрямо сегашното равнище и да достигне 6%. 

Данните разкриват още, че служителите в сектора внасят три пъти повече данъци и осигуровки в бюджета от средното за страната. 1,5 млрд. лв. под формата на преки и косвени данъци могат да влязат в държавния бюджет от софтуерната индустрия през 2024 г., като и в момента един зает в сектора генерира за бюджета повече от 22 400 лв. под формата на данъци и осигуровки. 

Допълнителните близо 625 млн. лв. в бюджета спрямо 750 млн.лв. през 2019 г. ще бъдат генерирани от новоразкритите над 23 хил. работни места през следващите 5 години (2020- 2024). 

Данните показват огромния потенциал на софтуерната индустрия в България, която може да бъде двигател на българската икономика, заяви Димитър Ганев. За целта държавата и бизнесът заедно трябва да се фокусират върху образованието и набавянето на нови кадри и специалисти.

Според него трябва да се увеличи държавният прием за технологичните специалности във висшите училища. Също така да се стимулират програми за обучение и преквалификации на хора, подчерта Димитър Ганев от E-CARD. 

Възможностите за развитие на младите хора в софтуерния сектор в България продължават да са силно примамливи. Работните места през 2020 г. са се увеличили с над 3500, но ръстът на заетите в сектора се забавя, като през 2020 г. е най-ниският от десет години насам.

Продължава тенденцията около 35% от заетите в сектора да са жени, което нарежда България на първо място в ЕС по този показател с над два пъти средните за ЕС стойности. Наблюдава се и нова тенденция - много от новонаетите в софтуерните компании са българи, завърнали се от чужбина, като в някои компании достигат до 10% от общия брой служители. 

Средното увеличение на работната заплата през 2020 г. запазва очакван ръст от приблизително 4%, като секторът продължава да плаща възнаграждения, които са над три пъти по-високи от средното в останалите сектори на икономиката. Запазва се и тенденцията софтуерните компании да работят предимно за външните пазари.

Очаква се експортната стойност за 2020 г. да нарасне с нови 12% и да достигне до 3,5 млрд. лв. спрямо 2019 г., когато ръстът на приходите от износ е бил 20% на годишна база, достигайки 3,1 млрд. лв.