Кения изстреля първия си действащ спътник за наблюдение, който беше изведен в орбита на борда на американска ракета Space X, съобщи Ройтерс, като се позова на прякото излъчване от ракетната компания на Илон Мъск.

Спътникът е сглобен с помощта на българската аерокосмическа компания "Ендуросат" на цена от 50 млн. кенийски шилинга (372 000 долара) за две години, съобщиха от космическата агенция.

Тръпката е навсякъде с efbet.com

Toй е разработен от девет кенийски инженери и ще събира данни за селското стопанство и околната среда, включително за наводнения, суши и горски пожари. Властите планират да го използват за управление на бедствия и за борба с продоволствената несигурност, информира БТА.

 

Ракетата "Фалкън 9", носеща спътника "Тайфа-1", излетя без инциденти от базата Ванденберг в Калифорния към 6:48 ч. по Гринуич, след три отлагания поради лошо време. Отделянето на спътника от ракетата беше потвърдени около час и четири минути след изстрелването.

Агенцията твърди, че той ще работи пет години и след това ще се разпадне за 20 години, като навлезе в атмосферата и изгори.

В ракетата-носител бяха изстреляни и 50 полезни товара от други държави, включително Турция, по програмата на Space X за споделено пътуване.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук