Границата на човешката продължителност на живота е много актуален въпрос сред учените. Всъщност хората могат да живеят от 130 до 180 години.

Има ситуации, в които изобщо не съществува горна граница, и това се доказва от статистическия анализ. Такива заключения са направени от канадски специалисти. Те са провели ново изследване и внимателно са проучили информацията за дълголетниците, съобщава Knowable Magazine.

Демографът от XIX в. Уилям Джон Томс е бил убеден, че продължителността на човешкия живот не се влияе от навиците, качеството на храната и социалните институции.

Той обяснява многото случаи, в които хора са доживявали до доста почтена възраст, с грешки или умишлена измама при посочване на датата на раждане.

Учените твърдят, че понякога информацията за продължителността на живота може да възникне поради неправилно използване на статистическия анализ. В същото време отдавна е установено, че след 50-годишна възраст рискът от смърт се увеличава ежегодно.

Интересен момент е, че след 80-годишна възраст този риск постепенно се забавя. Изчисленията показват, че кривата се изравнява около 105-110-годишна възраст.

Повечето от данните по-рано са получавани от тези групи, които са се отнасяли към по-млада възраст. Те не са подходящи за определяне на очакваната продължителност на живота.

Необходимо е да се събира информация за хората, които са преминали възрастовата граница от 105 години. Експертите са установили, че след 110-годишна възраст рискът от смърт всяка година ще бъде само 50% както за жените, така и за мъжете. В зависимост от различни фактори максималната продължителност на живота ще варира между 130 и 180 години.

Превод и редакция: БЛИЦ