Учени предвиждат мрачно бъдеще за пчелите поради климатичните промени, които водят до прегряване на кошерите, съобщават световните осведомителни агенции.
 
Специалистите отчитат главоломното намаляване на числеността на домашните и дивите пчели на всички континенти, с изключение на Антарктида, където те не съществуват.

"Прегряването на кошерите е една плашеща перспектива, пред която сме изправени, коментира Пол Карадона от Северозападния университет в Евънстоун.
 
Популацията на дивите пчели през последните 5-10 години се е свила с 25-30 процента, а на домашните, и то само в САЩ за 2015 г. - с 50 процента.
 
Сред другите заплахи, дебнещи тези работливи насекоми, са паразитиращите кърлежи от вида Varroa, разпространяващи вируси, причиняващи деформации в крилете на пчелите.

Не са за подценяване също така пестицидите и загадъчният "синдром на колапса на колониите".
 
Екипът на Пол Карадона провел експерименти с мини кошери и ги поставили в сухите райони на щата Аризона, където били изчезнали и последните рояци диви пчели.
 
При промяна на температурите в изкуствените "мини-инкубатори" докато личинките растели била констатирана висока смъртност - 35 процента през първата и над 70 процента през втората година.
 
Заради високите температури пчелите не могли да изпаднат в зимен сън, стопявали запасите си от мазнини и се събуждали през пролетта отслабнали.