От 60-те години на миналия век всяко десетилетие е било по-горещо от предишното, както се предвижда от много климатични модели. Миналата 2023 година стана най-горещата в цялата история на наблюденията, удряйки планетата с рекордни вълни от топлина, суша и горски пожари. 

Ситуацията в климатичната система на Земята се е влошила толкова много, че учените вече не могат да използват червения цвят за обозначаване на топлина — това просто не е достатъчно, пише Science Alert.

В научната общност обаче се води дебат дали темпът на глобалното затопляне на Земята се ускорява. Този въпрос стана особено остър след миналогодишния климатичен хаос.

Преди няколко месеца бившият климатолог на НАСА Джеймс Хансен публикува една от първите големи статии, предупреждаващи човечеството за глобалното затопляне, уточнява Glasnews.bg. 

Резултатите от изследването му показват, че от 2010 г. темпът на затопляне на планетата се е ускорил с 50%. Трябва да се отбележи, че други климатолози бяха скептични към работата му, но някои климатични модели прогнозираха известна степен на ускоряване на този процес.

Според климатолога от Бъркли Хаусфатер, изследванията на Хансен всъщност изобщо не изглеждат неправдоподобни. Той обаче признава, че резултатите от работата на неговия колега "не са много добре подкрепени от литературата". Хансен обаче не е единственият, който е открил това тревожно ускоряване на темпото на глобалното затопляне.

В ново проучване екологът Одри Миниер от университета Пол Сабатие във Франция също открива признаци за ускоряване на затоплянето на световните океани. 

В същото време изследователите подчертават, че откриването на ускоряването на нагряването на Земята днес все още остава невъзможно, въпреки убедителните доказателства за потенциално увеличаване на скоростта на нагряване.

По време на проучването Миниер и неговият екип изчисляват, че скоростта на затопляне на океаните на Земята за десетилетие преди 60-те години на миналия век е била около 0,15 вата на квадратен метър (W/m2). Учените обаче са установили, че оттогава този показател се е увеличил значително и е 0,91 W/m2.

Авторите на статията предупреждават, че техните резултати варират значително, а данните от по-ранни години са по-малко надеждни от съвременните. Но в същото време те настояват, че техните констатации са в съответствие с няколко различни набора от данни.

Според Хаусфатер днес има все повече доказателства за ускоряване на глобалното затопляне на Земята. Ученият обаче смята, че не е непременно "по-лошо, отколкото си мислехме", най-малкото защото климатолози и еколози по-рано допускаха нещо подобно.

Учените все още не знаят какво е причинило такова рязко ускоряване на скоростта на затопляне на Земята, но все пак имат няколко теории за това. Първо, промените в облачната покривка се цитират като вероятни виновници, второ, драматичното намаляване на морския лед и трето, естествената променливост, съчетана с нарастващия принос на човешката дейност.

Миниер и неговият екип отбелязват също, че дългосрочното ускоряване на затоплянето на планетата е качествено в съответствие с увеличаването на концентрацията на въглероден диоксид и намаляването на концентрацията на аерозоли в земната атмосфера. 

Изследователите обаче признават, че ще са необходими повече изследвания, за да се разбере по-добре ситуацията и причинно-следствените връзки.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук