Изследователи от Германия, Чехия и Съединените щати проведоха ново проучване, което може да революционизира нашето разбиране за вътрешността на Луната и как се е образувала.

Дълго време учените смятаха, че под кората на луната има частично разтопен слой, който е отговорен за нейното образуване.

Но новото моделиране, представено от изследователите, сочи възможността такъв разтопен слой да не съществува изобщо.

Вместо това, мантията на Луната под нейната повърхност може да бъде твърда в целия й обем.

Ако тази нова интерпретация се окаже вярна, тя може драстично да промени разбирането ни за процесите, довели до формирането на Луната. 

Всичко зависи от това кой модел ще се окаже верен и са необходими повече изследвания и повече лунни проби, за да се установи истината.

Планетарният учен Микаела Валтерова от Германския аерокосмически център в Берлин, заедно с колегите си, приложиха сравнителен анализ на два различни модела на вътрешната структура на Луната. 

За да направят това, учените са изследвали ритмичните цикли на движението на Луната и нейния ефект върху приливите и отливите на Земята, за да получат представа за плътността, вискозитета и твърдостта на материалите вътре в спътника.

Наблюденията показват, че Луната периодично се деформира и изследователите предполагат, че това се дължи на съществуването на разтопен слой вътре в мантията на Луната.

Новите резултати обаче ни позволяват да разгледаме друга хипотеза - че деформацията на Луната може да се дължи на поведението на твърдите скали при ниски температури.

Засега нито една от тези две хипотези не може да бъде опровергана или потвърдена, тъй като няма достатъчно данни. За да се разреши тази мистерия, са необходими допълнителни изследвания и проби от лунната почва.

Луната продължава да очарова учените със своите мистерии и въпреки че учените са успели да разберат по-задълбочено вътрешното й функциониране, все още има много въпроси, на които трябва да се отговори.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук