Учени от Тексаския университет в Остин, САЩ, са разработили интелигентна почва, която може да улавя вода от въздуха и да контролира освобождаването на торове, осигурявайки постоянно снабдяване с хранителни вещества и по-добро развитие на растенията.

Това пише изданието "Матириълс летърс" на Американското химическо дружество, цитирано от БТА.

Основа на почвената система се явява хидрогелният материал SISRH (self-irrigation and slow-release fertiliser hydrogel - самонапоителен и бавно освобождаващ тор хидрогел). Направените експерименти са показали, че импрегнираната с хидрогел почва насърчава растежа на по-големи и по-здрави растения в сравнение с обикновената почва, като същевременно намалява разхода на вода и торове.

Учените са установили, че растенията, вкоренени в хидрогелна почва, имат със 138 процента по-дълги стъбла в сравнение с тези, отглеждани в обикновена почва.

Модифицираната почва също така осигурява с 40 процента по-ефективно използване на водата, което значително намалява нуждата от често поливане и насърчава устойчивото развитие на културите.

Според авторите на разработката новата гел технология може да облекчи земеделските стопани, намалявайки необходимостта от често напояване и торене. 

Технологията може да се прилага в различни условия - от сухи райони до зони с умерени климат, отбелязват учените.