Как се придобива учителска квалификация - без изпит и срещу 200 лв. на ръка
Това е органът, който дава допълнителни квалификации на всички български учители, които станаха задължителни за оставането им в системата и кариерното им развитие с приемането на наредба 12 на Министерство на образованието и науката от 2016 г.
Директор на Департамента, който е част от системата на СУ "Климент Охридски", е проф. Росица Иванова. Според работещи в структурата именно проф.Иванова покровителства схемата, с която на учителите се дава задължителната вече допълнителна професионална квалификация (ПКС) 4 и 5 степен абсолютно незаконно.
За провеждането на обученията на учителите в цялата страна има срок – от 15 септември до 15 ноември, в който трябва да протича изпитната сесия. Този срок обаче вече не се спазва и обученията се провеждат целогодишно, незаконно и напълно бутафорно, нанасяйки огромни щети не само на държавния бюджета, а и на цялата образователна система.
С промяната в закона обучението на учителите вече може да се осъществява и от 3-те Синдиката на българските учители. Но изпитите и удостоверенията за завършена ПКС се получават от Департамента на СУ.
Магдалена Цонева, която е асистент в Департамента и води тези обучения, направи шокиращи разкрития пред Флагман. Според нея от две години, откакто е приета новата наредба, обученията на практика не се провеждат.
Директорката Росица Иванова работи съвместно със Синдиката на българските учители.
Миналата година такова обучение са провели около 24 000 български учители, а до април тази година – 9000 учители.
На практика обаче обученията не се провеждат, а изпитите за тях са нелегитимни, твърди Цонева.
"Вместо да ги води изпитна комисия от Департамента, директорката ходи из градовете на страната, където в зали с трима нейни служители – инспекторът Елка Иванова, която се представя за доцент, пенсионерът Владко Владов, който отговаря за сградния фонд, се представя като асистент и секретарката Нина Кожушкова, която също се представя като асистент – събират няколкостотин учители накуп, вземат от тях сума от 200 лв. на ръка и им дават нужния сертификат", разказа Магдалена Цонева.
Тя уточни, че на Департамента трябва да бъдат давани 60 лв. за изпита и удостоверението.
Препитването се провежда след приключването на курса, писмен е и продължава 5 часа.
Учителите трябва да разработят въпрос от специалността си, но вместо това им били раздавани бели листове с печати, които те си вземат и си попълват вкъщи, а после предават на синдикатите, които ги предават на Департамента.
И без никакви усилия, без обучение, с помощ от директора на Департамента за усъвършенстване, българските учители получават квалификационната степен, чрез която имат право на парична облага от държавата, гневи се Цонева.
Всяка година бонус за нищо
След като получат съответната квалификационна 4-та или 5-та степен, учителите получават към заплатата си всеки месец до края на кариерата си съответно 45 или 30 лв. Така по абсолютно незаконен начин се източва бюджетът на държавата, тъй като изпитите не се легитимни.
Прокуратурата
Магдалена Цонева разказа пред Флагман, че две години с колегите й не могат да работят заради начина, по който се провеждат квалификациите. За да свършат работата си трябва да имат хорариум от 360 часа на годината, но те не успяват поради новия начин на „работа“ в Департамента - изолирани са от Департамента, защото са неудобни и не им дават часове.
Магдалена Цонева е подала вече сигнал за нарушенията при получаване на квалификационната степен в Департамента към Софийския университет до прокуратурата.
Първо тя е сигнализирала министъра на образованието Красимир Вълчев за проблема, ректора на Софийския университет "Климент Охридски" проф.дфн.Атанас Герджиков, но жалбите й са били върнати към директорката Росица Иванова.
За нарушенията с незаконното раздаване на професионални квалификации са сигнализирани и две от парламентарните групи – Воля на Веселин Марешки и БСП.
Социалистите дори са пуснали парламентарно питане по въпроса до министър Красимир Вълчев и той трябва да отговори публично дали проблем и какво ще се направи за разрешаването му, за да не се пилеят безсмислено милиони левове всяка година и провеждат бутафорни обучения.
Последвайте ни
0 Коментара: