През 5 последните години е направен огромен скок в дигитализацията на българското образование, отчитат от МОН. Има голям напредък в предоставянето на достъп до образователната система на всички ученици, учители и родители до национални платформи.

Най-голямата от тях е „Дигитална раница“, където има различни ресурси по всички предмети, за всички класове, изтъкна пред БНР-Радио София Наталия Митева, зам.-министър на образованието.

"Дигиталната раница е в устройствата, в раниците на всяко българско дете. Обхваща всички училища в цялата страна. Има електронни версии на учебници, но и 30 000 електронни актива, които могат да са в помощ на учебния процес. "Раницата" непрекъснато се обогатява, за да може да направи ученето преживяване - много по-мотивирано и интерактивно.", каза тя.

Преди броени дни обаче лъсна грозната истина. България е на последно място в ЕС по математика, а по четене - на предпоследно. Това сочат новите резултати от международния тест PISA, който проверява умения на 15-годишните ученици да прилагат усвоените знания на практика. Има го черно на бяло.

Във вторник Министерството на образованието и науката (МОН) организира форума "Образование за утрешния ден“.

Митева допълни, че на утрешния форум ще бъдат показани достъпните дигитални инструменти, кое как се прави, колко лесно учителите създават дигитални уроци.

Инвестиции в обучението на учители се правят през проекта „Образование за утрешния ден“, съфинансиран от Европейския съюз. Досега са обучени над 26 000 образователни специалисти на ключови дигитални умения. Интерес са проявили над 7 хиляди клубове по интереси.

В следващата оперативна програма е заложен друг мащабен проект в сферата на образованието, допълни Митева.

Тя припомни, че в страната има над 500 иновативни училища. Най-ефективни, според зам.-министъра, са иновациите, свързани с интегриране на съдържание от различни предмети във връзка с разработването на голяма тема, които показват и пряката връзка на разглежданите въпроси и специалности с живота.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук