Специалност "Медии и журналистика” в УНСС отбеляза 20 г. от създаването си
Събитието премина с тържествен тон в Голяма конферентна зала под мотото "Първите говорят"
Специалност "Медии и журналистика" в УНСС отбеляза 20 години от създаването си, а на тържественото събитие основни герои бяха не само преподавателите, но най-вече журналистите и студентите от катедра "Медии и обществени комуникации" (катедра на ЮНЕСКО по медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие).
Тържественото събитие мина под мотото "Първите говорят" и първите наистина разказаха с много примери и усмивки. Завършилите първия випуск споделиха своите лични истории от студентските години до реализацията им като професионалисти в сферата на медиите, комуникациите, продуцентството, мениджмънта и предприемачеството.
На събитието присъстваха основателите на специалността, бивши и настоящи студенти, журналисти и преподаватели. Сред възпитаниците на първия випуск са утвърдени журналисти, комуникационни специалисти, хора, изградили собствен бизнес, сред които е и колежката ни от БЛИЦ Анелия Попова. И още: главният редактор на вестник “Капитал” Ивайло Станчев, журналистът и автор на DW Мария Милкова, водещият и продуцент в спортната редакция на bTV Илия Илиев, главният редактор на 3e News Георги Велев, заместник-главният редактор на сайта на "Дарик" Владимира Малинова.
Сред тях са още Диана Йосифова - PR специалист, Биляна Еленкова - маркетинг експерт в “Мобайл Системс”, Владимир Николов - управител на ивент агенция Project 7, Боряна Цветкова - търговски директор на ЦУМ, Елена Геновска - режисьор на реклами и др., Асен Стоянов - специалист по сигурността в социалните мрежи в Telus - България. Все личности, постигнали значимо професионално развитие.
"Чак ми се струва невероятно, че отбелязваме 20 години на специалност "Медии и журналистика", обърна се към аудиторията доц. д-р Светла Цанкова, зам.-декан по учебната работа на факултет "Икономика на инфраструктурата" и преподавател в катедрата при откриването на събитието.
Тя се върна назад в годините, в горещия юли на 2004 г., когато е проведен първият кандидатстудентски изпит за прием в специалността и отправи благодарност към представителите на онзи първи випуск, част от които днес бяха в залата, за доверието, което са оказали на своите преподаватели преди 20 години, за да се утвърди специалността "Медии и журналистика", както в рамките на УНСС, така и в националното образователно пространство.
Тя показа и първия брой на вестник "Икономист", дело на първия випуск, като посочи, че към днешна дата студентите от специалността са приготвили 131 броя на студентския вестник.
Доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, приветства присъстващите от името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров с поздравителен адрес.
"От името на академичното ръководство на УНСС и лично от мое име приемете най-сърдечни поздрави по случай отбелязването на 20-годишнината на специалност „Медии и журналистика“ в УНСС. За тези години развихте специалността и обучихте десетки студенти, които сега са сред известните имена на българската журналистика и сред ценените ПР специалисти", се казва в него.
"За УНСС е чест, че специалността „Медии и журналистика“ се утвърди като уважавана и авторитетна специалност в журналистическите среди в страната и спомага за високите резултати, които катедра „Медии и обществени комуникации“ постига.
Фактът, че през ноември 2022 г. Катедрата беше одобрена за катедра на ЮНЕСКО по медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие, е едно неоспоримо доказателство, че работите професионално и на национално ниво, и според международните стандарти. Това е признание както за усилията на Катедрата, така и за УНСС като университет.
Поздравявам целия екип не само за активната образователна дейност, но и за научната и издателската работа“, подчертава проф. д-р Димитър Димитров и пожелава на екипа на катедра „Медии и обществени комуникации” да продължават на творят и да възпитават честни и компетентни медийни специалисти.
По повод 20 години от създаването на специалност "Медии и журналистика" доц. д-р Янко Христозов връчи от името на ректора проф. д-р Димитър Димитров възпоменателен медал "Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“ на доц. д-р Стела Ангова, в.и.д. ръководител на катедра "Медии и обществени комуникации".
Ректорът награждава катедрата за утвърждаване доброто име и авторитет на Университета за национално и световно стопанство като катедра на ЮНЕСКО по „Медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие“ и за цялостен принос към комуникационната наука и медиязнанието.
„Винаги е приятно, когато на подобни събития се срещаме с възпитаниците на нашия университет, които са се доказали, които вече са отговорни журналисти, ПР специалисти, доказали се в една много важна и отговорна сфера. Надявам се, че това честване, което съвпадна и с шестото по ред издание на "Университетската седмица на книгата" в нашия университет, е добър повод да се отбележи, че българската журналистика, чийто представители сте вие, трябва да бъде флагман на отговорното отразяване на събитията, но и на диалога и представянето на общественото мнение по всички важни социалнозначими теми“, каза проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, зам.-ректор по учебната дейност.
Доц. д-р Светла Цанкова прочете поздравителен адрес от декана на факултет „Икономика на инфраструктурата“ доц. д-р Силвия Терезова и предостави думата за приветствие на проф. д-р Христина Николова, зам.-декан по научноизследователската дейност на Факултета.
„За мен е чест и удоволствие да ви поздравя по случай 20-годишнината от създаването на специалност „Медии и журналистика“ в УНСС. Това е важен момент както за катедра „Медии и обществени комуникации", така и за факултет „Икономика на инфраструктурата“, част от който е катедрата“, каза проф. д-р Христина Николова и изтъкна:
„Особено значимо е признанието, което катедра „Медии и обществени комуникации“ получи през 2022 г., когато бе удостоена със статута катедра на ЮНЕСКО по „Медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие“. Това признание е още едно доказателство за високото ниво на образованието и научната работа, които предлагат преподавателите от катедрата, както и за нейния принос към глобалните усилия за медийна грамотност и устойчиво развитие“.
Доайенът на катедра „Медии и обществени комуникации“ и неин дългогодишен ръководител проф. д-р Петко Тодоров, който е основател на професионално направление „Медии и комуникации“ в УНСС, припомни някои съществени моменти от развитието на катедрата и подчерта:
"На фасадата на университета дълго време стоеше един надпис, представящ разчитане на абревиатурата УНСС, и той беше „Утре Наш Става Светът“. Автор на този надпис беше мой студент от катедрата, който го беше написал в своя курсова работа. Пожелавам ви го и на вас – светът да стане ваш и да се чуват имената на нашите възпитаници“.
„Днес си дадох сметка колко много са 20 години и колко сме пораснали ние като катедра. Смятам, че за това време успяхме да заемем своето достойно място в университета и всички колеги от УНСС, от другите професионални направления и специалности, видяха, че ние с огромно желание работим за доброто име на нашия университет и ще продължим да го правим.
Радващо е, че интересът към специалностите на катедра „Медии и обществени комуникации“ продължава, тази година при държавна поръчка 56 бройки, ние имаме приети 180 студенти. Благодаря на колегите, че оценяват високо нашата работа като катедра на ЮНЕСКО, всъщност това беше нашият устойчив ангажимент и извън университета по важна за нашето общество тема, който ние поехме и свършихме доста работа, но предстоят още много неща, които трябва да свършим в тази посока“, каза доц. д-р Стела Ангова, в.и.д. ръководител на катедра „Медии и обществени комуникации“.
Доц. д-р Мария Николова, преподавател в катедра „Медии и обществени комуникации“ също поздрави присъстващите и отбеляза: „Когато дойдох в университета преди 12 години, ще си призная, бях леко резервирана, тъй като идвах от място, където специалността „Медии и журналистика“ беше по-разпознаваема.
Искам да ви кажа, че тези мои притеснения бяха разсеяни буквално за часове и видях, че тук в УНСС нашето направление има уникално конкурентно предимство, което ние успяхме да изградим и развием през следващите години. Много съм щастлива, че новото в катедрата винаги се приема с отворени обятия, идеите винаги са подкрепяни и винаги са реализирани по възможно най-добрия начин. Надявам се това да продължи“.
Обучението по медии и журналистика в УНСС успешно интегрира дисциплини от различни сфери – медиазнание, политология, социология, публични комуникации, право. През 2014 г. се открива втора специалност – „Медия икономика“, с амбицията да се подготвят специалисти в областта на управлението на медиите и ресорни бизнес журналисти.
Балансираното съчетаване на практиката и теорията в образованието по медии и журналистика води до растящ интерес сред кандидат-студентите.
В първия випуск през 2004 г. са приети 40 студенти, а за времето до 2024 г. те достигат общо 1240 души.
През настоящата година в специалността „Медии и журналистика“ са приети 35 студенти държавна поръчка и 100 студенти платено обучение, което бележи ръст от повече от 300 %. Голяма част от завършилите са добре разпознаваеми в медийната среда, но има и такива, които успешно са се развили в областта на връзките с обществеността, рекламата, дигиталните технологии, продуцентството, творческите индустрии и други.
Катедрата успява да поддържа връзки със своята алумни общност чрез различни формати като допълнителните обучения в т.нар. „Медийни класове“. Тук нашите възпитаници винаги откликват с удоволствие на поканите да се включват като гост-лектори.
Утвърдени имена от сферата на журналистиката, бизнес и икономическите медии, комуникациите и продуцентството присъстват на важни за катедрата събития, форуми и помагат на младите си колеги в професионалния им път с предложения за стаж и работа.
„За 20 години катедрата се разви положително в посока на изграждане на различни устойчиви във времето практики. Създадохме менторска програма, чрез която ангажираме студентите да бъдат автори във „Вестник на УНСС“ и да създават съдържание за нашия академичен живот в социалните медии. Утвърдихме събитието „Медийните класове“, което до момента има 6 издания и предстои седмото“, споделя доц. д-р Стела Ангова, ръководител на катедрата.
„Разширихме партньорствата на катедрата и членствата на преподавателите в български и международни организации. И най-важният ни успех от последните две години, с който се гордеем - получихме статут от ЮНЕСКО на българската катедра по медийна и информационна грамотност и културни политики. Това се превърна в наша обществена мисия, която изпълняваме чрез разнообразни инициативи“, добавя доц. Ангова.
Катедра “Медии и обществени комуникации“ е създадена през 2008 г. и обучава студенти в две бакалавърски специалности – „Медии и журналистика” и „Медия икономика“, предлага три магистърски програми – „Връзки с обществеността“, „Мултимедийна журналистика“ и „Спортна журналистика“. Акредитирана е и за две докторски програми – „Организация и управление извън сферата на материалното производство“ и “Журналистика“.
Последвайте ни