Милиони ученици по света свалят приложението Gauth AI, за да решават контролни и да предават домашни.

Приложението, собственост на китайската компания ByteDance, известна с видео платформата TikTok бързо печели популярност и стремглаво катери класациите в категория образование както в App Store, така и в Google Play, пише techbulgaria.com.

Според уебсайта на компанията, Gauth вече е помогнал на над 200 милиона деца в усвояването на учебният материал.

Как работи Gauth?

Gauth се различава значително от TikTok. Това е образователно приложение, предназначено да помага на учениците с техните домашни.

Потребителите просто трябва да направят снимка на задачата, като например сложно математическо задание и изкуственият интелект зад приложението ще я реши вместо тях. Функцията напомня на друга разработка на ByteDance в Китай, наречена „Hippo Learning“.

Gauth предизвиква вълнение сред учителите

Въпреки че Gauth може да изглежда полезен за някои ученици, приложението поражда основателни тревоги сред учителското съсловие.

Учители по математика от всички краища на света твърдят, че Gauth насърчава развитието на негативни качества сред учениците, каквито са мързела и лъжата. Вместо да преминат през процес на разбиране и решаване на проблемите, учениците правят снимки на своите задачи и представят готови решения.

Тази практика може да доведе до високи оценки в краткосрочен план, но в крайна сметка подрастващите ще се сблъскат с още по-голямо затруднение да развият критично мислене и способност за решаване на проблеми.

Може ли Gauth да бъде нечий помощник?

Ключът към разумната употреба на AI инструменти като Gauth се крие в намирането на баланс между използването им като помощно средство и избягването на превръщането им в патерица, която спъва учебният процес.

Когато се използва отговорно, Gauth може да бъде ценен ресурс за подпомагане на ученици, които се затрудняват с определени предмети. Въпреки това, той трябва да се използва единствено като допълнение, а не в замяна на традиционните методи на обучение.

В крайна сметка целта е да се насърчи разбирането и критичното мислене, а не просто да се предават правилни отговори, споделиха бургаски учители по математика.

Ще спаси ли Gauth TikTok?

Успехът на Gauth идва във време, когато ByteDance се бори с очертаващата се забрана на TikTok в Съединените щати поради опасения, свързани с националната сигурност.

Докато Gauth продължава да печели популярност, влиянието му върху образованието се очертава да се превърне в основна тема на дебати сред учители и родители.

Ако приложението успее да се докаже като образователен инструмент, който не компрометира усвояването на критично важни знания и умения, то вероятно притежава и потенциал да подпомогне спасението на вече разклатената репутация на ByteDance.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук