32 антикризисни мерки одобри Съвета за тристранно сътрудничество

https://blitz.bg/obshtestvo/32-antikrizisni-merki-odobri-saveta-za-tristranno-satrudnichestvo_news59712.html Blitz.bg

Партньорите в Националния съвет за тристранно сътрудничество са се обединили около приемането на 32 антикризисни мерки. Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, които е председател на НСТС, е отбелязал, че одобрените стабилизационни мерки веднага ще влязат в антикризисната програма на правителството.

„Разбира се, тази програма е различна от управленската програма на кабинета, защото кризата все пак ще има край", подчерта той и допълни, че на тази база работната група към НСТС ще продължи да се среща и обсъжда нови мерки.

„Ще се отварят сериозни дебати и по други теми", посочи вицепремиерът.

Сред консенсусните въпроси са: изграждането на единна национална информационна система за търсене и предлагане на работна сила към Агенцията по заетостта, осигуряването на мерки на пазара на труда за компенсиране на загубата на доход при работа на непълно работно време, както и увеличаването на максималния размер на гарантираните вземания за работниците и служителите от фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" при несъстоятелност на работодателя (от две и половина на три минимални работни заплати). 

Сред консенсусните въпроси са: изграждането на единна национална информационна система за търсене и предлагане на работна сила към Агенцията по заетостта; осигуряването на мерки на пазара на труда за компенсиране на загубата на доход при работа на непълно работно време; увеличаването на максималния размер на гарантираните вземания за работниците и служителите от фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" при несъстоятелност на работодателя (от две и половина на три минимални работни заплати); предприемане на необходимите стъпки за ускореното приемане на България в еврозоната; намаляване на корпоративната задлъжнялост, включително и на междуфирмената, чрез ускоряване на съдебните производства по несъстоятелност, по-опростени и бързи процедури и въвеждане на механизми за изчистване на задълженията чрез клиринг и изграждане на пазар на дългови инструменти; създаването на процедури за ускорено възстановяване на ДДС и други.

Ръководството на КНСБ приема и подкрепя консенсусните антикризисни мерки, е казал президентът на конфедерацията д-р Желязко Христов. Колегата му от КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев също е изразил задоволството си от възобновяването на социалния диалог и от факта, че само в рамките на един месец групата към НСТС успя да изработи този обединяващ документ. /БЛИЦ

Коментирай