67-годишният Теодор Антов: Кюстендилско е Меката на черешите
И признава: Биочерешите от нашата овощна градина имат истински вкус
Освен това Теодор очаква към 20 тона череши по-малко като количество, в сравнение с миналите две години. Някои от черешите не успели да се опрашат и няма да родят нищо. На сергията му на фермерския пазар при земеделското министерство има три вида череши - тъмночервени, бели и меланж.
Желанието на Теодор е да произвежда биочереши, да не са третирани с никакви химикали, използвайки само оборски тор за наторяване
Наистина вкусът на неговите череши е прекрасен. По-тъмните стават за сладка, компоти, меланж е в малки количества, стигат за пряка консумация, а белите са подходящи предимно за сладко. Всичките имат превъзходен вкус и се разпродават за кратко време. Теодор е финансист, занимавал се е с банково дело, бил на специализация в Америка - Финикс, Аризона. Там стигнал до идеята в бъдеще да се ориентира към биоземеделието. Съпругата му Светлана, също банкер, днес помага в семейното стопанство.
В семейната ферма синът Кирил и снахата Катя са основната движеща сила
Голяма радост за Теодор е малкият, четиригодишен внук Теодор Кирилов Антов, със същите имена на дядо си. Има приемственост в тази фамилия от три поколения. Разказва ми, че както много банкери напоследък и Теодор се ориентирал към това да произвежда земеделска продукция, и то на биологично чисти продукти. Теодор смята, че обработваемата земя като цяло намалява, тя се експлоатира максимално с изкуствени торове, с използване на хербициди, изтощава се все повече.
Но оптимистичното е, че мисленето на хората вече постепенно се променя към търсене на биологично чиста продукция. Теодор и семейството му за втори сезон са на фермерския пазар. Но пласират продукцията си от около 40 тона годишно на световноизвестна европейска фирма, с дъщерна фирма у нас, която изкупува продукцията и я преработва на сокове, нектари, конфитюри с високо ниво на качеството.
В градината им има още насаждения с лешници, италиански орехи, сливи, праскови, кайсии, но не всичко продава на пазара, защото градината му е млада и произвежда основно за семейството. Имат си и 8 кошера с биомед.
Сезонно ангажираме към 30 работници за брането на черешите, но иначе се справяме сами
И понеже съм пенсионер, сутрин ставам и си правя някаква разходка из градината. Трудът е огромен, но за мен е удоволствие - признава Теодор. Не съм от това село, но по съвет на моя приятел, свещеник Касиян, купих тази земя и вече от няколко години създадохме овощни градини, гледам основно череши. Въпреки че тази пролет е доста хладна и дъждовна, каквото произведем, все е добре.
Зависими сме от природата. Към края на месеца в Кюстендил се провежда традиционният празник на черешата, богат на овошки е този край. Обяснявам си го с факта, че нощните температури са по-ниски тук. Плодовете узряват по-бавно, но пък трупат повече полезни вещества и са много вкусни, обяснява Теодор. Да имат истинския вкус на черешата, която помним от детството.
Самите селяни от село Соволяно, като опитват техните череши, казват, че по-вкусна череша от тези не били хапвали. Това си е признание! - радва се Теодор и допълва. - Кюстендил е Меката на черешите и не трябва да ги третираме с препарати, за да запазим истинския им вкус, какъвто е бил някога в миналото - убеден е Теодор.
Дора НИКОЛОВА
Последвайте ни
0 Коментара: