54-годишна жена беше спасена след жестока битка за живота й. Зад геройството стоят лекари от Горна Оряховица и Велико Търново.

Всяка година занапред на 30 септември пациентката трябва да прави курбан и да споменава с добро спасителите си. Главен „виновник“ за това е д-р Мирослав Йорданов, който през 2019 г. се прочу с идентичен случай и дори бе награден в инициативата „Достойните българи“.

Бързата реакция на младия лекар и отличната координация с колегите му в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ заслужено биха се вписали в учебник по медицина.

Спешно

Пациентката пристига в края на септември във филиала за Спешна помощ в Горна Оряховица, докарана от линейка. Чувствала слабост, притъмняло й, колабирала. По това време за нощна смяна застъпва д-р Мирослав Йорданов, който се усъмнил, че се касае за сериозен проблем, пише borbabg.com.

„Жената имаше особено дишане, ниско кръвно, беше объркана и пребеляла. При ставане от носилката в рентгена пациентката припадна. Направи внезапен сърдечен арест – спиране на сърдечна и дихателна дейност.

Върнахме я в амбулаторията и аз и медицинската сестра се заехме да я съживяваме. Последва изкуствена белодробна вентилация, сърдечен масаж, множество приложени медикаменти, 8 дефибрилации. 40 минути тя беше без пулс, след което възстанови сърдечна дейност, но с неправилен ритъм и камерно мъждене, което изисква серия от манипулации и медикаментозно лечение“, разказа д-р Йорданов.

Инфаркт

По думите му става дума за масивен миокарден инфаркт вследствие на многоклонова коронарна болест.

Три от коронарните артерии били запушени. Нищо обаче преди това не предвещавало сърдечен удар, тъй като жената нямала рискови фактори – не пушела, не употребявала алкохол, не е с наднормено тегло и не страда от диабет. Дори при пристигането си във филиала не се оплакала от болка и стягане в гърдите.

Младият лекар организирал адекватно посрещане на пациентката в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“. В спасяването сили вложили реаниматори, кардиолози и инвазивни кардиолози. Така, вместо да се губи време в Спешно отделение, директно я качили в реанимация за коронарография.

„Пациентката дойде интубирана, адекватно обработена след екстензивна кардиопулмонална ресусцитация. Аз и д-р Станчева я поехме заедно с екипа на Спешно отделение, потвърдихме диагнозата – остър инфаркт. Включихме кислород, преведохме я в реанимация, последва мониториране, дойде инвазивен екип, направихме коронарография, имплантира се стент, взе се решение да се работи с инфарктния съд, а на друг етап и с останалите два съда.

Реанимация

В реанимация тя се влоши, предотвратихме отново клинична смърт, възстановихме жизнените показатели и остана за наблюдение в отделението. Постепенно прогресираше в желаната посока, после я преведохме в интензивния сектор на кардиологично отделение, а на 9 октомври я изписахме“, сподели д-р Тихомир Стоев от Отделението за лечение на сърдечносъдови болести на областната болница, който също участвал в спасяването на жената.

Двамата медици са категорични, че ако е имало забавяне в лечението и прехвърлянето в болницата, шансът за оцеляване на жената щеше да е нищожен.

Д-р Стоев допълни, че запушените артерии щяха да бъдат установени при профилактичен преглед и това щеше да предотврати сърдечния удар. Апелира всеки човек над 50 години поне веднъж годишно да посещава кардиолог.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук