95 г. от рождението на Любомир Кабакчиев: Съдбата постъпи милостиво с него
Привидно неговият жизнен и творчески път е от рядко щастливите и плодотворните
Кабакчиев е от малцината творци с две висши образования - право, 1950 г., и актьорско майсторство, 1953 г., при проф. д-р Кръстьо Мирски. Той е роден в учителско семейство и е възпитаник на сцената на Народно читалище “Искра” в Казанлък, притежава забележителен талант и веднага след като завършва ВИТИЗ “Кръстьо Сарафов”, постъпва в Народния театър “Иван Вазов”. Играе в “Под игото”, постановка на Боян Дановски, в чиято трупа е до смъртта си на 11 август 1986 г. в Калофер.
Кабакчиев става един от стълбовете на първата ни театрална сцена, впоследствие е преподавател в Театралната академия от 1960 г., професор по актьорско майсторство от 1985 г., член е на НС на ОФ, кандидат-член на ЦК на БКП - 1971 - 1981 и член на ЦК - 1981 - 1986 г., депутат в IX НС от 17 юни 1986 г., и последното, закрито на 3 април 1990 г., председател на Съюза на артистите в България - 1970-1986 г., председател на българо - гръцкото дружество за приятелство, народен артист от 1970 г.
Изброявам подробно длъжностите и постовете, за да посоча къде се крие драмата на артиста Кабакчиев
Любимият актьор на Тодор Живков постепенно се превръща в човек институция, в олицетворение на честния и неподкупен комунистически властник, комуто хората безрезервно вярват, в пример за подражание и коментари.
Необходимо е уточнението защо Живков толкова цени Кабакчиев. Според Юлиан Вучков, тъй като “Кабакчиев бе човек без никакви врагове, намираше общ език с всякакви фигури. Не мразеше никого. Майсторски събираше и дори сдружаваше хора, които са се карали преди намесата му. Живков го ценеше много тъкмо заради способността му да бъде деликатен, фин. Тъпите комунисти сред театралите все тръбяха, че Кабакчиев бил легионер, че не заслужавал доверието на властта в него. Кабакчиев не стигна до унижението да се оправдава. Той даже спасяваше от Държавна сигурност по-свободомислещите си колеги, които нямаха мярка на езика и на висок глас посочваха недъзите на държавата”.
Овластеният творец обаче губи своя характерен облик
Любомир Кабакчиев е роден да гради с плам и ентусиазъм романтични образи - в театъра неслучайно блесна в постановките на “Ромео и Жулиета”, 1954, “В полите на Витоша”, 1956, “Дон Карлос”, 1958, “Деца на слънцето”, 1975, а също ярки и обременени драматични персонажи - “Цената”, 1969 г., “Опит за летене”, 1979 г.
Заедно с тях обаче му се налага да играе и в “Тази малка земя” и в “Протокол на едно заседание”, в които създава правдиво и непринудено запазената негова марка на положително прекрасните ни съвременници.
Не забравяме, разбира се, “Почивка в Арко Ирис”, със знаковата му изява на българския интербригадист Естаниславо Браво и това, че бе и Георги Димитров в “Пожарът”, 1982 г. И си спомняме с тъга, че едва на финала на живота си разкри пълноценно драматичния си талант в “Дългият път на деня към нощта”, 1985 г .
В киното ситуацията е още по-смущаваща
Необичайно малко роли - само 16, прекъсвания на участия за дълъг интервал от време - до 5 години, и съвсем малко стойностни интерпретации. А дебютира в легендарния хит на Антон Маринович и Стефан Сърчаджиев “Утро над родината”, 1951 г. За съжаление, същото дуо прави на следващата година много слабия, тенденциозен, глуповат, но иначе зрелищен екшън “Наша земя”, в който актьорът облича униформата на лейтенант Маринов.
Любомир Кабакчиев участва и в строителната сага на Никола Корабов и Дучо Мундров “Димитровградци”, 1956 г., и отново при Маринович в “Ребро Адамово”, 1957 г., създава следващата си значима роля на учителя Стефанов, който подава ръка на мохамеданката Зюлкер - Емилия Радева, да завърши висшето си образование, след което двамата влюбени се връщат да преподават в родното й село.
Всенародна популярност Кабакчиев получи след участието си в двете легендарни серийни продукции на Неделчо Чернев (втората в сътрудничество с Любомир Шарланджиев) - “С пагоните на дявола” и “На всеки километър”.
Той не можеше да играе друго освен съветски разузнавач, Който, независимо дали се казваше Степан Краснов или Алексей Вершинин, като истински голям брат помагаше на своите съратници в борбата им с немските и американски империалисти. Как тогава Юрий Озеров да не го избере за ролята на шефа на италианските комунисти Палмиро Толиати във “Войници на свободата”, който, в интерес на истината и заради подкупващата и по човешки топла интерпретация на Кабакчиев, се оказа много по-успешна и правдива от дървеното официозно присъствие на Стефан Гецов като Георги Димитров.
Любо Кабакчиев ни изненада с ролята на ген. Йордан Пеев в тв драмата “Годежна вечеря” на Георги Аврамов и като шефа на института Михаил Рибаков в първата ни телевизионна фантастика на приемливо ниво - “Хора и богове” на Петър Пайнавелов.
Насладихме се на зрялото му присъствие като патриарх Методий в “Константин Философ” на Георги Стоянов и аплодирахме първата му значима и качествена отрицателна роля на стария следовател Сарафов в “Забравете този случай” на Красимир Спасов. Без съмнение това означаваше решителен завой и нов етап в кариерното развитие на любимия артист.
Кабакчиев гостува двукратно на Кеворк Кеворкян във “Всяка неделя” - на 29 юни 1980-а и на 8 декември 1985 г. Държа се на ниво и с достойнство.
При първото му участие Кеворкян го атакува с коварен въпрос - “Вие като един от най-изтъкнатите ни актьори и като председател на Съюза не сте ли в състояние да си издействате една роля сам?”. Кабакчиев отговори подобаващо: “Не, не бих искал да бъда в състояние. Защото аз съм председател на Съюза, но в себе си съм се зарекъл да остана редови актьор и се стремя да бъда редови актьор”.
За творческата си мисия той разсъждава и в последното си интервю пред вестник “Земеделско знаме” от 22 декември 1985 г.
- Няколко елемента са най-важни в актьорската работа: любовта към творчеството, гражданската позиция на нашето изкуство, идеята, която носи пиесата и образът. И всичко това - пречупено през една мисъл и през едно сърце... Казвате, че ме обичат. То е, защото и аз обичам. Това е взаимност много важна в нашето, а и във всяко изкуство.
Той не искаше да тъпче на едно място, мечтаеше да се развива, не желаеше да бъде само човекът от портрета, обаятелният комунистически функционер - това го умееше блестящо и го доказа по много убедителен начин в доста от участията си в тв театър - “Човекът от досието”, “Рожден ден”, “Рози за доктор Шомов”, “Не подлежи на обжалване”, “Силни времена”, “Първият удар”, като Георги Димитров. Въпреки че и на малкия екран разкри силното си романтично присъствие в “Елегия” като Тургенев, след това изненада в “Клопка” по Димитър Начев, а на финала на творческия си път създаде феноменално силния образ на Чмутин в “Ретро” по Александър Галин. Спомням си тъжната му деликатна усмивка, с която напусна малкия екран в края на постановката.
Знаел ли съм през лятото на 1986 г. - тогава все още регулярно се излъчваха тв постановки, дори през отпускарския период, - че това е неговото сбогуване с многобройната телевизионна аудитория, в блестящ спектакъл, представил го на завидна висота?
Какво друго може да иска един голям артист - кариера, аплодисменти, обич от зрители, серия от силни и значими драматични роли, в които да разкрие пълноценно и убедително своя неизчерпаем творчески диапазон...
Парадоксалното е, че Кабакчиев уцели момента на сбогуване с публиката - когато бе във върхова форма, направи поредица от ярки роли, доказа, че е еднакво добър в киното, телевизията и театъра, като преподавател и общественик, харесван и уважаван искрено от хора, които обичаха и ценяха изкуството.
Сега само мога да гадая как щеше да приеме периода през 90-те години на миналия век - чалга агресията, охулване на погребания социализъм, а той бе част от старата номенклатура, шоковата терапия, скока на цените, фалита на банките, обедняването на населението...
И си мисля, че все пак съдбата постъпи милостиво, прибра го навреме, когато бе на върха, спестявайки му разочарования и куриозни компромиси.
Остава тъжната усмивка на големия романтик и мечтател Любомир Кабакчиев, превърнат от обстоятелствата в меродавна фигура и властник, комуто искрено вярваха...
Борислав ГЪРДЕВ
Последвайте ни
0 Коментара: