„Няма как от правна гледна точка при нежелани реакции даден пациент да остане необезщетен. Трябва да се изследва защо са възникнали нежеланите реакции. Възможно е да възникнат заради неправилно поставяне на ваксината.

Възможно е проблемът да идва от дистрибутора. При нежелани лекарствени реакции извън кратката характеристика може да се търси отговорност от производителя. Няма как пациентите да останат необезщетени“. Това заяви адв. Мария Шаркова във връзка с ваксините срещу COVID-19 и евентуални нежелани реакции.

Тя беше категорична: „При нежелана реакция, която не е включена в кратката характеристика, по силата на принципи отговорност се носи, защото има противоправно увреждане. В някои държави има фондове, които обезщетяват пациентите в подобни ситуации.“

Според нея има твърде много конспиративни теории свързани с ваксините и тяхното взаимодействие с други продукти: „Този тип ваксина не може да си взаимодейства с другите лекарствени продукти. Няма нищо тревожно. Просто тази ваксина не си взаимодейства с другите лекарствени продукти.“

По темата с информирането съгласия адв. Шаркова заяви: „След като ще бъдем защитени от COVID-19 нормално е да имаме някоя минимална нежелана реакция.“ Проблемът възниква при поява на реакции извън описаните в кратката характеристика. В такива случаи именно се водят дела в българските съдилища според адвоката.

По темата с пътуването и задължителното изискване за ваксинация адв. Шаркова поясни: „И в момента има такива изисквания за дадени държави.

В някои държави в Европа, в които ваксините са препоръчителни, също има изискване за прием в детска градина и училище. Когато говорим за общественото здраве, трябва да знаем, че дадено наше право може да бъде ограничено.“ Според нея въпросът е тези ограничения да бъдат пропорционални:

„Ако имам странично заболяване, което пречи да си поставя ваксината, ограничаването на придвижването е непропорционално, защото това не зависи от мен.“

На въпрос на водещата за исковете срещу ограниченията въведени през първия локдаун адв. Шаркова каза: „В условия на пандемия някои наши права могат да търпят ограничения, но това не ни прави безправни.“ Тя даде пример със забраната за разходки в парковете като непропорционална забрана.

Относно карантината като ограничение на правата ни Шаркова поясни: „Ако имаме препоръка от лекаря за изследване, имаме основание да нарушим карантината. Няма как да очакваме човек да умира вкъщи с единствената цел да не наруши карантината.“