Неостаряващата Ахинора Куманова - по-известна с артистичния си псевдоним Нора Нова, се появи с кавалер чужденец в парка на Военната академия, за да присъства на спектакъла “Една нощ във Венеция” на Йохан Щраус, постановка на проф. Светозар Донев.
Както винаги елегантна, с ефектна прическа и красив тоалет, певицата привлече погледите на публиката. “Няма да остареете вие, няма!”, коментираха нейни почитатели с побелели глави, които я помнят от сценичните й години. Поласкана, Нора Нова кимаше любезно на всички. 

“Много съм доволна от представлението! 

Доведох нарочно моя наемател американец, преведох му съдържанието!

А примадоната Добрина Икономова е великолепна. Какъв глас, какво излъчване! Гледала съм я в театъра, сега разбрах, че ще участва и в предстоящата постановка на “Прилепът”. И там ще я гледам. Жалко само, че седалките са толкова неудобни, че паркът не е поддържан добре”, каза само пред “Над 55” легендарната Нора Нова. 


Добрина Икономова блесна с ролята на Анина. 

Тя призна, че жали за братовчедка си - актрисата Невена Куманова, която починала, а никой от близките й хора не я изпратил в последния й път. “Била в болница, излязла, а какво се е случило после - никой не знае. Видях некролог на вратата на апартамента й. Мисля да ходя до администрацията на гробищата да питам кога и къде е погребана!”, каза Нора Нова. 

Ахинора Куманова е родена в семейството на дипломат и оперна певица. Част от детството си прекарва в Берлин, където баща й е дипломат по времето на цар Борис III

Майка й умира млада. По време на войната с баща си и сестра си се завръщат в България. След 9-и септември чичо й е убит от Народния съд, а баща й лежи два пъти в лагера Белене. Самата Ахинора участва в оркестъра “Джаз на оптимистите”. Тя се запознава с музиканти като Леа Иванова и Сашо Сладура. Става известна с песента си “ЦУМ, ЦУМ, ЦУМ”, която е записана на плоча в Румъния. Първият й съпруг Паскал е честен човек от комунистическо потекло. По-късно я развеждат насила с него. През 1960-а Ахинора Куманова напуска България, след фиктивен брак по предложение на германец от ГДР, който я харесва на концерт. Сама уведомява Паскал какво й предлагат, а той й отговаря: 

Омъжи се за германеца, поне един от нас да направи нещо добро с живота си!

По-късно и двамата с германския й съпруг бягат от ГДР във ФРГ. Бягството е сензация за онова време. Ахинора Куманова говори отличен немски, а това й отваря много врати. Забелязана е от звукозаписните компании, като през 1960 г. сключва договор с “Електрола”, с която има издадени 10 грамофонни плочи. 


Сцена от “Една нощ във Венеция“

През 1961 г. Ахинора Куманова се класира четвърта на германския Шлагерен фестивал с песента “Толкова си хубав, когато се усмихнеш, скъпи”. През 1963 г. българката стига до 20-о място в западногерманската класация за сингли с песента “Мъже има колкото песъчинки в пясъка”. 

През 1964 г. Нора Нова е избрана да представя Федерална република Германия на песенния конкурс на “Евровизия” с песента “Колко бързо свикваме с хубавите неща”. Класира се на 13-о място от 16 страни, което дели с песните на Швейцария, Португалия и Югославия. Оригиналният запис на “Евровизия” през 1964 г. е изгубен след пожар в студията на Датската телевизия, но аудиозапис оцелява и днес може да бъде чут онлайн. Песента и до днес е с най-дългото име на конкурса “Евровизия”. 

След “Евровизия” Нора Нова участва в телевизионни предавания на италианската Rai, където изпълнява песента си “Томбола Лола”. Записва песента си от “Евровизия” и на френски език. 

След третия си развод се премества в Мюнхен, където развива успешен моден бизнес. Държи 6 бутика, като част от тях са в хотели като “Хилтън“ и “Шератон”. Отваря и бистро “Каса Нова”, а в годините преди завръщането си в България се занимава с антики и мебели.

След политическите промени през 1989-а Ахинора Куманова се завръща окончателно в България. Добронамерена към всички наши поп изпълнители, тя се радва на техните приятелски чувства. 

Клара ДИМИТРОВА 
/вестник "Над 55"/