Анастасов попита за срещи на ПП с шефове на "Лукойл", Денков скочи да се обяснява като ужилен
Бившият премиер заплаши със съд, а Анастасов му отвърна, че цитира негови думи от 2023 година
Напечено остава в парламента, където в момента тече изслушване на премиера на България Росен Желязков, министъра на енергетиката Жечо Станков и министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов на тема промяна на собствеността на рафинерия „Лукойл Нефтохим Бургас“.
Йордан Цонев побесня: Вие сте виновни, възпитаници на Сорос! Ние ще ви подпалим, ако ни попречите
Дума по темата взе представителят на ДПС - Ново начало Станислав Анастасов. Ето какво каза той:
"Изслушването за продажбата на активите на "Лукойм" има предистория. Много ми липсват в залата Кирил Петков и Асен Василев. Те бяха главни действащи лица по продажбата на тази рафинерия. Но това го знаем от други хора. Те обикаляха наляво и надясно, съответно по време то на Денков и Богданов, и търсиха не стратегически инвеститор, а някой инвестиционен фонд в комбинация с някой друг, който би им осигурил нещо.
Доста неприятни неща се случиха около това. Като започнем от хвалбите на Петков как спира статии в "Политико", които изкараха всичките схеми на Василев с Лукойл. Но и заплахите към някои неправителствени организации, които осветлиха тези схеми.
Конкретния ми въпрос колеги е към премиера и министъра на икономиката. От медиите знае, че Петков, Денков и Василев са провели няколко срещи с висшето ръководство на Лукойл, в МС. Като тези срещи не са отбелязани в книгата за гости на МС знаем и за още една среша между Воробьов отново в Истанбул.
Има ли някакви останали данни от тези срещи? Особенно когато Денков, Петков и Василев са се срещали с представители на страна, която е обявила България за вражеска държава", поинтересува се Анастасов.
Господин министър намерихте ли някакъв доклад с препоръки как може да бъде осъществено придобиването на Лукойл България, предаден от водеща страна партньор на министър Богдан Богданов, попита Анастасов енергийния министър.
"Не съм запознат, по една проста причина, че не следа гест листа на всички предходни премиери. Не съм запознат да има паметна записка. По конкретен отговор не мога да ви дам", отговори премиерът Желязков.
Докладът се оказа пък секретен и не може да се обсъжда на този етап в зала, обявиха от енергийното министерство.
Денков се засегна, че му оправят обвинения за корупция.
"Няма нищо вярно в тези обвинения. Срещата в МС е била пред очите на НСО. Дошли са хора от Лукойл, за да може да обсъдим как може да се прехвърли концесията за Росенец, за да не се наруши работата на рафинерията. Всяка една от тези срещи е била официална. Има документи свързани с това, какво са представили Лукойл Нефтохим", разлюти се Денков.
След това Денков заплаши със "съдебни процеси". Денков също отрече Петков да се е виждал с някого от Лукойл в Истанбул.
"Аз веднъж не съм споменал думата корупция. Той веднага се разпозна и излезе да се обяснява. Вижте стенограмата. Това, което цитирах драги ми Денков, е ваш отговор от 23-та година до председателя на ДПС, в който вие казвате, че сте провели тези срещи и няма нито една паметна бележка от тях. Тук седи подписа ви", отвърна му Анастасов.
"През тази дерогация, която наложиха ПП, изтекоха много пари към Путин. Става дума за 6 милиарда само за закупуване на руски нефт. Казвам това, за да се види каква е ползата от тази дерогация за България, да се знае, че не случайно, г-0н Денков, повдигаме темата за корупция. Ние не ви обвиняваме.
Данните, които има за корупция от върхушката на ПП са достатъчно много и не са от нас. Ние само четем и гледаме. И като ги навържем с разговорите по повод Лукойл, човек трябва да е много наивен, да не си помисли, че тези данни не са основателни. Вие през цялото време защитавахте тази дерогация", каза на свой ред Йордан Цонев.
Той бе категоричен, че дерогацията не е била необходима, за да не се спре работата на нефтопреработваления завод.
"От първия ден ние, от ДПС , водихме битка с тази дерогация. ПП и ДБ бяха на различни мнения. ДБ бяха против, а ПП я бранеше с гърди. Защото става дума за много пари. Едва успяхме да съберем 240 милиона солидарни вноски. А бе поет ангажимент те да започнат да плащат печалба. Губят се много пари във фиска от този монополист. Искам да попитам за 24 година дали са внесли нещо, защото авансово нищо не са обявили", попита Цонев.
От министерството на енергетиката заявиха, че все още нямат данни какво е внесено от Лукойл, защото финансовата година е била току що приключила.
Последвайте ни
Все още няма коментари