Българинът не си мие зъбите

https://blitz.bg/obshtestvo/balgarinat-ne-si-mie-zabite_news58331.html Blitz.bg

Половината от населението в България има поне по един изваден зъб, а над 57% от хората не посещават редовно зъболекар. Това съобщи за Дарик радио доктор Бойко Бонев, участвал в проучване за денталното здраве на българина.

Изследването сочи още, че 30% от анкетираните се страхуват да седнат на зъболекарския стол.

Такова проучване се прави за първи път от 20 години насам. 

Според него непрекъснато се увеличава броят на хората, които имат стоматологичен проблем. Статистиката сочи, че 10% от българите никога или почти никога не си мият зъбите каза д-р Бонев. 

Той уточни, че  около 6% от българите си мият зъбите през няколко дни.  Стоматологът добави, че всеки човек има средно по 17 зъба, засегнати от кариес, като 2,6 зъба не са лекувани, а 6,7 зъба са извадени в резултат на кариес, 7,7 са пломбирани. /БЛИЦ

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай