Само след дни – от 1 юни, басейните отварят врати. В София басейните са около 200 - 44 открити и 125 закрити, предава Нова тв. ​Бягството от жегата в града ще ни струва между 3 и 18 лева. По-скъпа ще е почивката край басейна през уикендите. Собствениците са задъжлени да имат и спасители. Трябва да е посочена и дълбочината в отделните зони.

Отделно, 86 плажни ивици са неохраняеми. Оказва се трудно да се намерят концесионери на тези плажове, както и да има спасител на всеки плаж.

Най-много са безстопанствените плажни ивици на територията на община Царево – 19 на брой.

За безопасността на басейните се правят проби.

„Предстои всеки открит плувен басейн да бъде обхванат с трикратни последователни вземания на проби и огледи и оценки на сградната инсталация, ВиК, наличието на пречиствателни съоръжения”, обясни Марияна Петрова, главен инспектор в РЗИ – София.

За да провери качеството на водата, екипът на „Здравей, България” взе три проби от произволно избрани басейни в страната. Те се тестват в лаборатория по няколко показателя.

Първо се измерва количеството хлор. За да е в норма, то не трябва да е по-малко от 0.3 и повече от 0.5 мг на литър.

Проверяват и показателите за замърсяване на водата – изследва се дали във водата има амониеви йони. Ако количеството им е над нормата, значи басейнът е сериозно замърсен.

Измерва се и киселинността на пробите като се следи Ph-показателя.

Водата се проверява и на мирис като се загрява до 60 градуса. Ако басейнът е по-силно хлориран, тя мирише много натрапчиво.

Резултатът от експеримента показва, че само една от трите изследвани в лаборатория проби е в нормите.

Цената зависи от екстрите.

В повечето градски плажове басейните са повече от един, а за най-взискателните има джакузита, шатри, водни пързалки и други атракциони. Там и входът ще бъде по-скъп. А дали за чадъра и шезлонга ще плащаме допълнително, решава всеки собственик. 

За положението по морето - най-много са плажовете без концесионер именно в Царево, защото там има най-много ивица.

„Не е някакъв парадокс, че тези плажове в община Царево са най-много, тъй като тя е най-морската община в държавата - с близо 65 километра брегова ивица. Това доскоро не беше проблем за туризма, не е проблем и за Община Царево. Но напоследък набира скорост почиването като див метод и той започва да се превръща в проблем за общината. В общинския бюджет постъпват една част от средствата за концесии и наеми, но разпределена на тези 65 километра, на линеен метър се пада по не повече от 2 лева – 2,50 лева”, заяви за „Здравей, България” кметът на Община Царево инж. Георги Лапчев.

И поясни, че сумата, която се отпуска за плажа „Корал”, е около 1200 лв.

„Само обслужването за един контейнер с отпадъци е 700 лева”, поясни кметът на Община Царево инж. Георги Лапчев. Той беше категоричен, че общината не е против концесиониране на плажните ивици.

Със 17 по-малко са неохраняемите плажни ивици тази година в сравнение с летния сезон на 2017 г. От 86 неохраняеми плажове 50 на територията на област Бургас, а 23 на територията на област Варна и 13 – в област Добрич.