Ако "Мини Марица-Изток" се закрие ни очаква истинска катастрофа”. Това каза в предаването "Беновска пита" по Канал 3 Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа". По думите му се подготвя документ с който може да се закрие българската енергетика. "Трябва да се помисли за създаването на Национален съвет по енергетика", допълни Манолов.

"Много малки камъчета могат да обърнат колата в енергетиката. Постигна се съгласие между правителството и опозицията. Търси се и съдействие от европейските лидери. Дерогацията трябва да бъде подкрепена. 120 хиляди работни места биха пострадали от това, 40% от нашата енергетика се произвежда от въглища", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Нашата енергийна стратегия до 2030 трябва да е в основата на Национална доктрина. Новата програма на управление на кабинета "Борисов 3" трябва да бъде обсъдена с бизнеса и да бъде потърсено съгласие с опозицията. Трябва да стане ясно каква Индустриална стратегия ще следва страната ни в следващите 10-15 години", допълни Димитров.

Министърът на околната среда Нено Димов поясни, че има възможност в директивата да се търси дерогация (временно отлагане) и директивата е изключително ясна. "Дерогацията е отклонение от нормата", уточни Димов. "Трябва да си свършим работата добре за доброто състояние на централите ни", каза министърът на околната среда. 

Според Валентин Николов от ГЕРБ директивата от 2010 удря неприятно българската енергетика и въгледобивния сектор.

"Бойко Борисов е добре приет в Европа, може да изпълнява европейски мисии, има тежест и в посредничеството между Русия и Европа. България вече повече тежи в региона заради председателството на Съвета на ЕС. Не се вкарва политика в енергетиката, партиите са обединени", отбеляза Валентин Николов.  

Кметът на Стара Загора Живко Тодоров подчерта, че за първи път има един ясно формулиран национален приоритет.

"Няма как да се спре българската енергетика. Балансът на енергетиката не може да бъде постигнат без комплекса "Марица Изток". ЕС трябва да си помисли дали ще бъде арена на лобизма, не може за едни да бъде майка, за други мащеха. Всяка държава-членка трябва да отстоява националния си приоритет", каза още Живко Тодоров. 

Той подкрепи идеята в студиото за създаването на Национална доктрина и Национален борд, който да определи националните интереси и ценности.