Нововъведения очакват пътниците по големите гари на държавните железници. 30 автомати за билети вече се разполагат в салоните, за да се избегнат големите струпвания на хора пред гишетата, пише Монитор бг.

Покупката на новите машини за пропуски за влака е започнала още преди пандемията, съобщиха от железниците. Първите вендинг машини вече са разположени на Централна гара – София. Очаква се да заработят до началото на лятото.

От апаратите покупката може да бъде само с банкови пластики, от съображение за сигурност кешово разплащане не е предвидено. Първоначално ще се продават единствено хартиени билети, а по-късно от тях ще се зареждат абонаментни карти.

При превозните документи също има промени, карти с чип ще заменят вече остарелите пропуски, познати от десетилетия. Продажбата с автомати вече е прилагана от жп превозвача.



До късите дестинации, като Елин Пелин, Сливница и др. маршрути, от Централна гара можеше да се купи билет и преди, но по-старомодния начин – с монети.

С нововъведенията железниците се надяват да подобрят начина на продажби като добавят още канали.

Затова се водят и разговори с друга държавна компания - „Български пощи“, която на своите каси в клоновете също да продава билети, обясни Григори Григоров – председател на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ".

В момента компанията подобрява билетоиздаващата система, която пусна преди година.

По време на пандемията с около 40 на сто са се увеличи продажбите на онлайн билети. Железниците работят и по старата идея да се заменят билетите, издавани във влака на ръка от служители с такива от мобилни устройства и принтери.

Клиентите на превозвача вече могат да получават информация в реално време за движението на влаковете чрез своето мобилно устройство.

Влаковете се оборудват с съвременни информационни системи за допълнителна информация за пътниците - информационни дисплеи, постоянна wifi връзка и др.

От скоро беше възстановена услугата бистро-вагон, като се планира да бъде разширена в повече влакове, които пътуват по дългите направления в страната.