Чипсът, пържените храни и газираните напитки в училищните столове и бюфети се забраняват от 15 септември.
Това гласи новата наредба на образователното министерство за здравословно хранене на учениците.
Причината за тези мерки от началото на годината е, че всяка година броят на децата със затлъстяване се увеличава.
През 2008 г. проучване сред първокласниците показва, че с този проблем са 30 на сто от децата.
В наредбата е упоменато още, че от училищните лавки трябва да изчезнат захарните и шоколадови изделия с изключение на чистия шоколад.
Ограничава се и използването на мазнини, захар и сол в училищните столове и бюфети.
Задължително изискване за млечните продукти е да със съдържание на мазнини до 2% и да нямат добавени растителни мазнини.
Глобите за нарушение на наредбата са от 100 до 5000 лв./БЛИЦ