Главното мюфтийство винаги е отворено за диалог и разговори по въпроси, които касаят цялото общество, това заяви заместник-главният мюфтия Бирали Мюмюн, цитиран от БНР.
Той отрече информацията, че 90 граждани на Турция ръководят Главно мюфтийство: "Информацията, с която разполагам е, че 15 чужди граждани работят при нас. Това е съвсем нормална практика и това не е нещо, което е характерно само за мюсюлманското вероизповедание. Турски граждани работят при нас по държавна спогодба между България и Турция. Тези хора обаче не са на ръководни длъжности".

Мюмюн допълни: "В джамиите в България коранът се чете на арабски език. Той е преведен на български, но тук става дума за богосложенията. Богослужението има съвсем друго отношение, което е между човека и между Бога. Там има доктринална предразположеност, която не може да се определя от закон, от парламент.

"Що се отнася до предложението в законопректа на Патриотичния фронт да се ограничи чуждото финансиране на вероизповеданията, това ще създаде проблем с осигуряване на богослужението, обясни още заместник-главният мюфтия Бирали Мюмюн: "До голяма степен мюсюлманското вероизповедание в момента се поддържа от финансиране, което идва от различни места, но много малко от България, за съжаление това е за всички вероизповедания. За тези средства се знае къде се използват и не би трябвало да се спекулира с тях. Няма как ние да можем да заплащаме заплатите на имамите, да си спонсорираме училищата, да си строим храмовете и въобще да стоим на крака".