Едната хипотеза за шпионина в българските служби е интерес от руската страна по отношение на международни разследвания.

Службите в Европа си пращат запитвания, искат информация, когато правят разследване примерно за фирми, които се опитват да заобиколят санкциите, наложени на Русия. За Русия такава информация е интересна къде кого разследват. А такъв служител в службите има достъп до подобнин съобщения, изпращани от Интерпол. 

Това коментира пред Нова тв Филип Гунев, бивш зам.-министър на МВР в ефира на NOVA.

Но това е едната хипотеза, защото все още не знаем в кой точно отдел е работил този шпионин. Ако пък е работил в отдел за киберсигурност, всичките тези руски кибератаки, които имаме последните години, Русия има интерес към информация, посочи той. 

При нас е налице класическа форма на шпионаж. Мотивацията, която стои зад действията на лицето, е пари. Що се отнася до партньорските служби, тук се засягат не само интересите на европейските служби, но и на нашите американски партньори.

В много отношения това е много сериозен пробив в националната ни сигурност, защото каквото касае нас, то касае и САЩ, и Западна Европа, особено сега в сложните геополитически условия. За мен обектът на шпионаж е технологията, която използва сектора за сигурност.

Т.е. американската система за сигурност, защото тя масово се използва от американците и ни е дадена от тях. Това има огромно значение, защото ако Европа може да си затваря очите за руското влияние, то САЩ няма да го позволи, коментира Искрен Иванов, експерт по международна сигурност.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук