75-годишният учен Илия Петров умножава с бързината, с която останалите събират
Илия Петров взема лист и химикалка, пише две четирицифрени числа едно под друго, тегли чертата и на момента записва отговорите на един ред, без дори да се замисля, пише в последния си брой вестник "168 часа". Не прилича на нищо необикновено. Числата обаче не са събрани или извадени, а са умножени едно с друго. Калкулаторът показва същия отговор. Същото се случва и с умножение на пет-, шестцифрени и дори с деветцифрени числа, които Петров чува в момента. Записаните само на един ред отговори съвпадат с изчисленията на "елката".
Човекът не е екстрасенс, а бивш данъчен ревизор и настоящ член на Съюза на учените в България. От 30 години изследва числата и зависимостите между тях. През това време гради теорията за новата аритметика, която позволява на човека да смята с бързината на компютър. "Основата на теорията е да четем  цифрите от 1 до 99. За мен 7 по 8 не е 56, а 5 десетици и 6 единици. За умножението съм създал кодирани цифрови програми, които позволяват да се смята бързо и лесно. Получава се прекрасна игра за счетоводители, банкери, финансисти и математици. Не оборвам традиционното смятане, а си създавам свое", разказва изобретателят. "Трудното е да се научат програмите и да се свикне с четенето на числата и разделянето на двуцифрените на единици и десетици. После всичко е песен и игра", убеден е той.
Започва да открива зависимостите, докато работи като данъчен ревизор. Впоследствие усъвършенства методите за умножаване на едноцифрени числа. Участва на международни конференции на учените и винаги приковава вниманието. С гордост показва 4 златни отличия от световни форуми в Брюксел, Женева, Севиля, Южна Корея и САЩ. известен е в научните среди като човека-компютър и създател на кодирани цифрови програми за умножение. "Целта ми е да покажа на света, че в България има мислещи хора. Получавам пълна подкрепа от всички колеги не само в България, но и в чужбина. Методът на смятане, който съм измислил, може много да улесни учениците в долните класове. Знам, че е трудно на хората да си представят, че може да се смята и по други начини освен традиционния, но съм сигурен, че новата аритметика, която създадох, един ден ще се изучава по целия свят", казва бившият ревизор. Той често е канен в училища в страната, за да запознае учители и ученици със своя метод на умножение. В края на 2008 г. научният му труд "Новото смятане на ХХІ век" е завършен, посочва изданието. /БЛИЦ