Заложните къщи са претъпкани с бижута, часовници, смартфони, лаптопи и най-различни вещи, които хората „продават“, за да вържат двата края. Това установи проверка, направена от в. „Телеграф“.

Оказва се, че през януари хиляди българи са принудени да залагат коледните си подаръци, за да платят сметките или да погасят бърз кредит, който са изтеглили преди празниците. Големите вериги, които кредитират срещу залог, за заредени до пръсване и чакат да изложат примамливите продукти на тезгяха. В същото време повечето клиенти се надяват да успеят да откупят нещата си, преди срокът да е изтекъл.

„Факт е, че през януари има повече работа, дори и за по-малки обекти като нашия. Много колеги минават временни на 24-часов режим на обслужване. Тенденцията е в началото на годината да получаваме по-хубави залози, нови вещи, неща, които са още в гаранция. Това е добре, както за хората, защото получават повече пари, така и за нас, защото имаме по-голяма печалба“, разказва Митко, който работи в столична заложна къща.

Заложните къщи са примамлив вариант за хората в безизходица. От една страна няма нужда да кандидатстваме и да чакаме, за да вземем пари, от друга не се изисква доказване на платежоспособност, а от трета - парите се взимат на момента. Не на последно място остава и надеждата, че на заплата ще си откупим заложените вещи.

„Никога не питаме за целите, за които ще се използват парите. Това е практика на банките, не на заложните къщи. Някои хора обаче сам си споделят, докато попълваме документите. Много често ги мъчат именно заеми – дали от близки и роднини, дали от кредитори. Друг път закъсват с вноската за апартамента или пък не могат да си платят наема и сметките. Понякога е много тежко да гледаш такива хора. Случвало се е и да идват и да залагат халката например“, споделя още Митко.

След като оставим дадената вещ в заложната къща, имаме срок 1 до 30 дни, в които може да си я откупим. Плащаме стойността, която сме получили, и допълнителните лихви, според тарифите на фирмата. Някои обекти оредлагат и гратисен период. Ако и след изтичането му нямаме възможност да „върне,“ парите, то нашата вещ вече се предлага за продан.

Хората от бранша споделят, че най-често се залагат златни бижута. Една от причините е, че за тях обикновено се дава по-висока цена, туй като за разлика от техниката, накитите по-бавно губят стойността си. Така например, ако сме си купили сматфон за 1000 лв., в някои заложни къщи ще ни предложат например 500-600 лв. Дори и да е абсолютно нов. За бижутата обаче често процентът на предлаганата сума е 70-80% от реалната стойност.

Въпреки това след златото, среброто и часовниците се подрежда именно техниката.

Телефони, лаптопи, фотоапарати, телевизори, кафемашини и друга битова техника, са сред най-честите артикули в заложните къщи. Все по-често се предлагат и електронни игри и конзоли. Наред с всичко това в някои обекти могат да се намерят велосипеди, дивани, инструменти, фитнес уреди, апарати за кръвно, та дори и бебешки колички. В този сезон често се предлага също зимна екипировка, ски, щеки и др.