Храната и питието са важни за доброто здраве и доброто настроение.

И ето защо българите се нареждат на челните места в повечето проучвания и статистики за хапване и пийване.

България се нарежда на второ място в света по консумация на хляб, като Турция е първенец в списъка.

Но сме "едва" четвърти по консумацията на водка на глава от населението, първенец тук, съвсем очаквано е Русия. Това показват данните на World of Statistics, публикувани в социалната мрежа Х.

Консумация на водка

Руснаците пият средно месечно по 17 питиета (около 30-50 грама на питие), докато българите пият по 5 водки. Второто място в това проучване се заема от поляците с 14 водки на месец. Преди България в това проучване се нарежда Украйна с 10 водки на месец. След нас са Словакия, САЩ и Ирландия.

Водката отдавна е основен продукт на алкохолната индустрия и докато някои други спиртни напитки преживяват пикове в популярността си, водката е вечна. Между руснаците и поляците все по-често се спори кой е изобретил алкохолната напитка, но историците са единодушни, че тя е възникнала някъде около 1400 г. в Североизточна Европа. Оттогава популярността на водката се разпространява по целия свят.

Проверете сега алкохолик ли сте

Консумация на хляб

В Турция средното годишно потребление на хляб на човек е близо 200 кг, докато в България то възлиза на 131,1 кг на човек всяка година.

На трето място следва Украйна с консумация от 88 кг на човек годишно. Гърция е на четвърто място със 70 кг, Германия - на пето с 57 кг, а Русия - на шесто с 54 кг на човек годишно.

Статистиката показва също, че швейцарците консумират 48 кг хляб годишно на човек, жителите на Саудитска Арабия - 39 кг, японците - 28,3 кг, а южноафриканците - 25,8 кг на човек годишно, пише Фокус.