България зае челно място в индекс на Световната банка за правата на жените
„Горда съм, че България е на челните места в този индекс – каза Екатерина Захариева по време на дискусията. „Като юрист, жена и политик вярвам обаче, че е много по-важно да се променят не само законите, но мисленето и манталитета спрямо жените.“ Екатерина Захариева припомни, че е третата жена начело на българската дипломация за последните 27 години и сподели, че българският пример е не само добър, но и рядък.
„От 193 държави членки на ООН едва 28 имат жена за външен министър, а когато аз бях избрана, в Европейския съюз бяха само две – Швеция и България“, каза тя. Като друг добър политически пример от България Екатерина Захариева посочи факта, че и трите еврокомисари на страната ни до момента са жени.
„Освен това омбудсманът, председателят на Народното събрание, двама вицепремиери и общо шестима министри са жени“, допълни тя. Говорейки за личния пример в професионалното си поле, министър Захариева посочи, че при номинациите на посланици се стреми към равнопоставеност в половете. По отношение на жените в обществения живот външният ни министър изрази гордост, че България е на първо място по присъствие на жени в науката.
„У нас 54% от учените са жени, а това е област, която традиционно се смята за запазена мъжка територия“, каза тя. Министърът посочи, че България е първа в ЕС по брой на студентки в ИТ-сектора с 33% и по брой на жени инженери в сектора – 27 процента.
„Горда съм, че регионът, от който идвам и в който живея – Централна и Източна Европа, е пример за това, че е напълно нормално жени да са ръководители, политици, управители на банки, създатели и собственици на успешен бизнес“, заяви министър Захариева. Тя бе първият панелист в дискусията. В нея се включиха още омбудсманът на Република България Мая Манолова, главният изпълнителен директор на „Сименс“ България Боряна Манолова, Румяна Тренчева - генерален директор общ бизнес и партньорска мрежа за Централна и Източна Европа в САП и Кристалина Георгиева.
При представяне на индекса Кристалина Георгиева посочи, че светът губи годишно 163 трилиона щатски долара от това, че жените не участват пълноценно в обществения и трудовия живот. Затова е важно да се знаят същинските измерения на въпроса за равнопоставеността на жените в обществото, посочи Георгиева. Министър Владислав Горанов, който също се включи в дискусията, посочи, че резултатът на България в индекса изпреварва средния за страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, известна като Клуба на богатите.
Последвайте ни
0 Коментара: