Кирил Стаменов е златотърсач с над 40-годишен стаж. Създател и председател на Българската асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити, единствена на Балканите, която тази година празнува 10-и юбилей, съобщава "Марица".

В асоциацията членуват над 3000 души - търсачи на адреналин от България, Турция, Гърция, Сърбия, Албания, Косово. Приятелите с право наричат Стаменов Българския Индиана Джоунс, по аналогия с легендарния филмов герой, търсач на съкровища и приключения. Стаменов има забележителни познания по история, археология, нумизматика. Негови приятели и учители са най-известните български геолози и археолози, сред които  Георги Китов. Заслуга на Стаменов е картографирането на находищата със самородно злато у нас. 

Кирил със самородни късове злато

Лятото е златно време за златотърсача. А тръпката да търсиш съкровища е фатална, пипне ли те любовта към приключението, няма спасение, казва Кирил Стаменов.

Най-популярни сред колегите му и тази година са експедициите из Средна гора, наричана с право Българското Елдорадо заради изобилието от антични рудници, където все още се намира самородно злато.

С  металдетектори там напоследък са открити доста големи късове от жълтия метал по 3 и дори по 5-6 грама. Районът е прочут като златоносен от древни времена. Преди милиони години Средна гора е била най-високата планина на територията на България, а след изместване на пластовете се вдигат Стара планина, Пирин и Рила. Високото златно съдържание в Средна гора най-вероятно се дължи на вулканична дейност, обяснява Стаменов.

Много богати на злато са и реките около Стрелча и Панагюрище,

особено река Луда Яна. Прочутото Панагюрско съкровище е създадено със злато, открито и промито на територията на Средна гора - това е доказано с научни анализи, уверява нашенският Индиана Джоунс.

Участвал е в българо-американски проекти, при които с рентгеноспектрален анализ било установено, че не само Панагюрското, а и други съкровища, открити по нашите земи, са създадени със самородно злато, промито в района на Централна Средна гора, където преди векове процъфтявало богатото Одриско царство.

При упорито търсене късове самородно злато се откриват в прочутата местност Златна нива в община Братя Даскалови, както и в района на Централна Средна гора, около Свежен. Златоносни са и реките в района на Каваклийка, около Розовец и Брезово.

Българското Елдорадо включва и Стара планина,

между Берковица и Белоградчик. Стаменов открил златинки в проби в местността Трите чуки, близо до сръбската  граница. Там намерил и уникални каменни поти, в които със сигурност е топено злато от времето на траките - с микроскоп се виждали микроскопични златинки. В района има следи от тракийски рудари - корито за промиване на злато, а статуетки на саксонски рудари са изложени в музея в Чипровци.

Злато е промивано и в Родопите - между Доспат и Гоце Делчев, около Сърница, там също има много следи от рудници, казва Стаменов. Предстои му и експедиция в Източните Родопи - Ивайловградско, Крумовградско.

Там ще проучва райони, отбелязани на карти на "Редки метали", където са правени шистови проби за наличие на злато още през 70-те-80-те  години.

За районите около границата обаче е задължително уведомително писмо до Гранична полиция. Проблем е присъствието на бежанци - дори при една от експедициите Стаменов и спътниците му помогнали за залавянето на нелегална група, влизаща у нас.

Още по-сериозен е рискът от необезвредени мини около границата, заложени по време на соца като спирачка срещу бегълци от България. Реална е опасността да се натъкнеш на стари експлозиви, предупреждава златотърсач номер 1.  

Продължава да изследва и скалните ниши в Кърджалийско и Хасковско. Вече разполага

с модерен електронен микроскоп, който му позволява да прави анализи на находките направо на терен.

С колеги проучва древното тракийско светилище в местността Глухите камъни между Любимец и Маджарово. Светилището, обвито в мистерии и легенди, е разположено върху четири скални масива, разделени от дълбоки проломи. В отвесните скали са изсечени над 300 ниши. От двете страни на възвишенията - и откъм юг, и откъм север, където е село Ефрем, реките се оказали масово златоносни. Там и Стаменов и негови колеги намирали самородни късове злато - с промиване и с металдетектори.

Според археолози кръговете, издълбани в камъка, са служели за своеобразна карта, сочеща къде има злато.

Иманяри от години ровят в района в търсене на голямо съкровище

Според легенда от близкото село Малко градище някъде в района бил погребан виден тракийски владетел заедно с „девет волски товара злато”. Местните хора вярват, че всяка година през декември скритото в пещера тракийско злато се показва и ярко заблестява.  

Новата любима дестинация на Стаменов са древните тракийски светилища в община Брезово. При обиколки в района на Бабек, Розовец, Зелениково с краевед, археолог и геолог се натъкнали на изключително интересни обекти - т.нар. шарапани, изчукани в скалите кръгове с различна големина, свързани  с улейчета. Приема се, че представляват част от древни светилища, където тракийските жреци са изпълнявали тайнствени ритуали с вино. С голяма вероятност улеите им са били използвани и за промиване с водна струя на раздробена на късове златоносна руда.

Неслучайно именно към обектите в този район известният наш учен траколог проф. Валерия Фол проявява такъв интерес, обяснява нашенският Индиана Джоунс.  

Наследниците на Джек Лондон залагат на металдетектори

Улеите и драгите, класика в търсенето на злато, са най-достъпни и като цена. Вече се произвежда изключително лек и удобен мобилен улей от пластмаса, идеален за проби на терен. 

 Драгите с помпи, с маркучи и инжектори вървят по 500-700 лв. Най-нахъсените наследници на Джек Лондон залагат на металдетектори на високи килохерци на цена над 1000 лв. Апарат на 61 килохерца с малка сонда е най-подходящ - хваща дребни самородни парченца под половин грам на плитко. С апаратите на ниски килохерци се хващат по-големи предмети на по-дълбоко. Различни марки металдетектори вече могат да се купят в специализиран магазин не само в София, но и в Пловдив. 

Пинпойнтърите се използват в скални крайречни цепки за търсене на тежката фракция - олово, желязо, мед и злато. 

Георадарите са за професионалисти - по-сложни за работа и  доста скъпи - 25-30 хиляди лева. С тях се търсят рудни жили.

Скъпата апаратура не е гаранция за намиране на съкровище, обяснява златотърсач номер 1. Стаменов обикаля планините с металдетектор Makro Gold Kruzer на 61 khz  с малка сонда. Намирал е самородни късчета на прочутата Златна нива с тестови Golden Mask 18 khz.

Най-модерните металдетектори са многочестотни. Имат програма и за търсене на самородно злато. Цените се движат от 2500 до 3000 лева, но си струват. Старите апарати за 800-1000 лева, които работят само на една честота, не могат да засекат доста находки, обяснява златотърсачът. 

Камъкът на кралете се крие из Родопите

Любимец на Стаменов е рубинът -  камъкът на кралете, който пази притежателя си от опасности. Намирал доста в реките около Кърджали, но щедро раздава огнената си колекция като подаръци. 

Любимият му къс рубин, открит в Родопите, е огненочервен, 5.5 карата.

В Измир го фасетирал един от най-добрите турски майстори. Най-големият рубин в колекцията му е  2 грама, 10 карата, намерен в Кърджалийско

Родопите са най-богати на полускъпоценни камъни у нас. В района на Кърджали, Момчилград, Маджарово, Крумовград има изстинали 6-7 вулкана, в резултат на което са се образували  минерали - ахат, яспис, халцедон, аметист, рубини, обяснява Стаменов.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук