Кирил Стаменов е златотърсач с над 40-годишен стаж. Създател и председател на Българската асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити, единствена на Балканите, пише "Марица".

Запалил се още като ученик по търсенето на злато и минерали. Оттогава датират хобитата му - история, археология, нумизматика. Негови приятели и учители са най-известните български геолози и археолози, сред които  Георги Китов. Стаменов е картографирал находищата със самородно злато. Приятелите с право го наричат нашенския Индиана Джоунс, по аналогия с прочутия филмов герой, търсач на съкровища и приключения. 

Пандемията стимулира златотърсачите да обикалят повече по горите. Тръпката е голяма, пипне ли те тази любов към приключението, няма спасение, казва Кирил Стаменов.


Особено желана за експедиции е Средна гора, наричана с право  българското Елдорадо - почти навсякъде има антични рудници и все още се намира самородно злато.

С  металдетектори там напоследък са открити доста големи късове от жълтия метал  по  3 и дори по  5-6 грама. Районът е прочут като златоносен от древни времена. Преди милиони години Средна гора е била най-високата планина на територията на България, а след изместване на пластовете се вдигат Стара планина, Пирин и Рила. Така че високото златно съдържание в Средна гора най-вероятно се дължи на вулканична дейност, обяснява Стаменов, който проучва района от години.

 Много богати на злато са и реките в района на Стрелча и Панагюрище, особено река Луда Яна.  Прочутото Панагюрско съкровище е създадено със злато, открито и промито на територията на Средна гора - това е доказано с научни анализи, уверява нашенският Индиана Джоунс.


Участвал е в българо-американски проекти, при които с апаратура за рентгеноспектрален анализ било установено, че не само Панагюрското, а и други съкровища, открити по нашите земи, са създадени със самородно злато, промито в района на Централна Средна гора. Там някога е било богатото и славно Одриско царство.

Неслучайно са толкова много останките от антични рудници в Средна гора -край  Кольо Мариново,  Александрово, Букова могила. Там се намира и прочутата местност Златна нива - между Горно ново село и Долно ново село в община Братя Даскалови, обяснява Стаменов. В този район негови  колеги са намирали доста късове самородно злато с металдетектори.

Напоследък Стаменов проучва активно древните тракийски светилища в община Брезово. При обиколки в района на Бабек,  Розовец, Зелениково с краевед, археолог и геолог се натъкнали на изключително  интересни обекти - т.нар. шарапани, изчукани в скалите кръгове с различна големина, свързани  с улейчета.

Приема се, че представляват част от древни светилища, където тракийските жреци са изпълнявали тайнствени ритуали с вино преди всяко важно събитие. Неслучайно именно към обектите в този район известният наш учен траколог проф. Валерия Фол проявява такъв интерес, обяснява нашенският Индиана Джоунс.  

Въпреки че шарапаните досега не са детайлно проучени, с голяма вероятност улеите им са били използвани и за промиване с водна струя на раздробена на късове златоносна руда.  Стаменов е убеден в това, тъй като е откривал доста малки късчета самородно злато около шарапани край бивши светилища. 
Сега трупаме информация, може би ще дойде време и на сериозна публикация по темата, казва неуморният златотърсач номер 1.
 


Наследниците на Джек Лондон залагат на металдетектори

Улеите и драгите, класика в търсенето на злато, са и най-достъпни и като цена.  Драгите с помпи, с маркучи и инжектори вървят по 500-700 лв. Най-нахъсаните наследници на Джек Лондон залагат на металдетектори на високи килохерци на цена над 1000 лв. Апарат на 61 килохерца с малка сонда е най-подходящ - хваща дребни самородни парченца под половин грам на плитко.

С апаратите на ниски килохерци се хващат по-големи предмети на по-дълбоко. Различни марки металдетектори вече могат да се купят в специализиран магазин не само в София, но и в Пловдив. 

Пинпойнтърите се използват в скални крайречни цепки за търсене на тежката фракция - олово, желязо, мед и злато. Като се знае, че реката е златоносна, все някъде ще се намерят златинки.

Георадарите са за професионалисти - по-сложни за работа и  доста скъпи - 25-30 хиляди лева. С тях се търсят рудни жили, но дават аномалии.

Скъпата апаратура не е гаранция за намиране на съкровище, обяснява златотърсач номер 1. Стаменов обикаля планините с металдетектор Makro Gold Kruzer на 61 khz  с малка сонда. Има и тестови Golden Mask 18 khz с  малка сонда. С него наскоро е намирал самородни късчета по Свиленградско, както и на прочутата Златна нива.
 
Камъкът на кралете се крие из Родопите

Новата страст на Кирил Стаменов е търсенето на рубини. Това е камъкът на кралете, който защитава от опасности. Стаменов е намирал доста в реките около Кърджали, но щедро раздава колекцията си като подаръци. 

Любимият му къс рубин, открит в Родопите, е огненочервен, 5.5 карата.
В Измир го фасетирал един от най-добрите турски майстори. 

Родопите са най-богати на полускъпоценни камъни у нас. В района на Кърджали, Момчилград, Маджарово, Крумовград има изстинали 6-7 вулкана, в резултат на което са се образували  минерали - ахат, яспис, халцедон, аметист, рубини, обяснява златотърсач номер 1.  Готви експедиция в района на Гълъбово, за да обогати колекцията си от аквамарин.