18-годишният младеж Калоян Милев преби медицинска сестра в "Пирогов" преди повече от година и половина, а малко след това се самоуби. Няколко дни по-късни баща му изрази предположения, че синът му е станал жертва на секта. Подобно беше мнението и на приятелката на младежа, която тогава разказа, че е забелязала промени в поведението на Калоян.
 
Именно за такива промени в поведението трябва да следим, за да не станат част от подобни движения наши близки. За това призоваха пред Bulgaria on Air психологът Ина Антонова и Ралица Костадинова, която е юрист и богослов.
 
"Като при всяко пристрастяване, настъпва първо отчуждаване, затваряне, липса на споделяне, на доверие в общността, в която съществува в момента човекът. Рязка промяна във възгледите, че някаква висша сила ще реши проблемите му, ступор, в който се изпада, чакайки следващата среща с тази общност, която се очаква да реши проблемите му. Това са нещата, които се наблюдават и при прекомерен стрес", обясни Ина Антова.
 
Юристът и богослов Ралица Костадинова пък разкри, че у нас има над 150 вероизповедания и много от тях притежават белези на деструктивни секти. Независимо, че са регистрирани, ако някой наш близък иска да стане техен член, не трябва да сме спокойни.
 
"Има симптоми, които трябва да се знаят. Винаги те са свързани с религиозни символи. Те използват копнежа на човек към Бога", разказа още Костадинова.
 
Тя обясни още, че най-важното е, ако открием някакви симптоми, да окажем необходимата подкрепа на въпросния човек, за да я усети той в семейството и за да не му се налага да я търси на други места.
 
Психологът Ина Антонова пък допълни, че най-важното е да знаем, че ние сме господари на живота си и на решенията, които взимам. И посъветва да говорим с близки при някакви проблеми, а не да търсим общности, защото жертва на секта може да стане всеки.