Прокуратурата влезе в КЕВР и сложи под лупа три състава на енергийния регулатор – действащия и двата предишни до 2011 г. Това съобщи заместник главният прокурор Борислав Сарафов, цитиран от "Труд".
Той уточни, че членовете на КЕВР (от 2011 г. насам) се разследват по сигнал за престъпления по служба. Досъдебното производство се води все още срещу неизвестен извършител по четири теми: 1) Липса на контрол над инвестициите на газоразпределителните дружества 2) Вливания на дружества в „Овергаз мрежи“ 3) Бездействие по жалба срещу „Булгаргаз“, довело до дело пред Европейската комисия и необоснованост в рязкото повишение на цените на газа.

Делото е образувано по сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров от 16 януари 2017 г. , стана ясно вчера. Според държавните обвинители той е бил изпратен и до Бойко Борисов ( действащ премиер тогава) , Цецка Цачева (по онова време председател на Народното събрание тогава), Румяна Бъчварова ( министър на вътрешните работи) и Димитър Георгиев ( все още председател на ДАНС). „До настоящия момент на прокуратурата не са известни предприетите от тях действия“, пише в официално съобщение на пресслужбата на държавното обвинение. Оттам отгаказаха да уточнят кой е подателят на сигнала.

Проверка на „Труд“ показа, че вероятно става дума за сигнал от същия ден и със същите адресати, огласен от БГНЕС неотдавна. В него се казва, че шефът на „Овергаз инк“ Сашо Дончев създава рискове за доставките на природен газ и цели да дестабилизира пазара като изпраща жалба до Европейската комисия ( ЕК) за злоупотреба с господстващо положение от страна на “Булгаргас“, „Български енергиен холдинг“ и „Булгартрансгаз“. Еврокомисията стартира дело срещу трите дружества по тази жалба.

Прокурорите, атакували КЕВР вчера, ще изясняват преди всичко този казус. От ВКП съобщиха, че във връзка с него се събират доказателства за бездействие на членове на КЕВР, което е дало повод за производството пред ЕК. Проблемът е, че това производство може да бъде посредвано от големи парични санкции и до „разстройване на енергийната система на държавата“, коментират от българското държавно обвинение.

Преди да се обърне към ЕК Сашо Дончев се жали на тогавашната ДКЕВР, че на представляваното от него дружество не е даден достъп до газопреносната система и до хранилището в „Чирен“. “ задълженията на регулатора е разглеждане на жалби и произнасяне по тях в двумесечен срок. “Въпреки, че комисията е била сезирана надлежно, членовете ѝ не са се произнесли в законния двумесечен срок и не са излезли с решение“, констатират прокурорите. Според тях „от бездействието на длъжностни лица от ДКЕВР, които заемат отговорно служебно положение може да настъпят немаловажни вредни последици”.

По втората тема агенти на ДАНС и следователи изясняват дали членовете на КЕВР са изпълнявали задълженията си да контролират газоразпределителните дружества и дали наистина са направили инвестициите, които са заявили пред енергийнния регулатор, който ги е одобрил. “Реалните инвестиции в газоразпределителните мрежи имат пряко отношение върху цената на газа за крайните потребители”, заключават обвинителите.

Третата тема, разглеждана от разследващите, е за вливанията на дружества в „Овергаз мрежи“ АД през март 2015 г. Известно е , че сделките минават за одобрение през КЕВР, но ще се изяснява дали „действията на регулатора в тази насока не са довели до запазване на необосновано висока продажна цена на газта“.

Четвъртата, но първа по значение тема: последното увеличение на цените на газа, водата и парното. По нея прокуратурата проверява извършени ли са длъжностни престъпления.
„Въпросът тук е има ли сериозно и обективна обоснованост на цените от страна на големите енергийни доставчици“, обясниха обвинителите. Както писа „Труд“, те вече протестираха решенията на КВЕР за поскъпването на газа и водата в столицата на България.